23.01.2025 Literatura, Wydarzenia

Polski numer magazynu „Literatūra ir menas”

„Laba diena!” – wita się z Państwem magazyn kulturalny „Literatūra ir menas”, który we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie przygotował numer specjalny, w całości poświęcony kulturze polskiej.

Już 23 stycznia o godzinie 18:30 w Czarnej Sali Menų spaustuvė (ul. Šiltadaržio 6) odbędzie się spotkanie promujące numer. Wydarzenie będzie okazją do posłuchania rozmowy z artystką Mayą Gordon i zobaczenia na żywo jej instalacji „Kim jesteś?…”. Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.

Ponadto, w trakcie wydarzenia będą rozdawane (aż do wyczerpania zapasów) bezpłatne egzemplarze polskiego numeru „Literatūra ir menas”, a w nim m. in. materiały z czasopism „Tygodnik Powszechny”, „Kino”, „Teatr”, „Dwutygodnik” i innych wydawnictw.

Do zobaczenia wkrótce!

P. S. Jeśli ktoś z Państwa nie da rady być na wydarzeniu – nic straconego! Nowy numer magazynu trafi do sprzedaży już 24 stycznia. Miłej lektury!

Literatūra ir menas” (pol. „Literatura i sztuka“) – to jeden z najstarszych periodyków kulturalnych na Litwie. Magazyn ukazuje się od 1946 r.  Od 2022 r. redaktorką naczelną jest Lina Laura Švedaitė. W czasopiśmie publikowane są artykuły na temat wydarzeń kulturalnych, literatury, muzyki, sztuk wizualnych, teatru, kina, architektury, dziedzictwa kulturowego oraz oryginalne i przetłumaczone utwory beletrystyczne. Głównym adresatem dwutygodnika są miłośnicy i znawcy literatury i sztuki, środowisko tłumaczy i dziennikarzy. Nakład magazynu: ok. 1800 szt. Stronę internetową magazynu miesięcznie odwiedza ok. 34 tys. użytkowników. Instytut Polski w Wilnie współpracuje z „Literatūra ir menas” już ponad 20 lat. Na łamach czasopisma ukazywał się dodatek specjalny pt. „kultūra.pl“, poświęcony kulturze polskiej.

Maya Gordon urodziła się w Chorzowie w 1947 roku. W wieku 10 lat wyemigrowała do Izraela, a w latach 70. wyjechała do Holandii. Ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Bezalel w Jerozolimie, a także studia podyplomowe w Ateliers ’63 w Haarlemie i na Akademii im. Jana van Eycka w Maastricht. Mieszka w Amsterdamie, Tel Awiwie i Warszawie.

Jest uczestniczką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wystawy indywidualne m.in.: 1980 – Galerie de Kapberg w Egmondf w Holandii, w 1982 w Galery de Schottenburg w Amsterdamie, w 1984 BBK’69 w Amsterdamie, w 1986 w Galery Diagonale w Paryżu, w Galerii BWA w Lublinie, w 1987 w Domu Artysty w Jerozolimie, 1993 w Galerii Sarah Konforti w Jaffie, 1995 w Herzyliya Museum of Art w Izraelu, w 2001 w Nelly Aman Galery w Tel Avivie w Izraelu. Swoje prace wystawiała m. in. na wystawach: „Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem” w 2015 w Muzeum Literatury w Warszawie oraz w 2016 w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie; „Figury retoryczne. Warszawska rzeźba architektoniczna 1918-1970” w 2015 i „Tratwa Meduzy” w 2006 w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie; „Plica polonica” w 2014 i „Architektura intymna, architektura porzucona” w 2006 w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu.

Scheduled ical Google outlook Literatura Wydarzenia