Od 11 kwietnia do 22 września 2025 roku Muzeum Literatury Litewskiej Maironisa w Kownie będzie gospodarzem międzynarodowej wystawy „Terytoria Ziemi Ulro”, inspirowanej twórczością Czesława Miłosza, a zwłaszcza jego esejem „Ziemia Ulro”. Projekt ten stanowi kontynuację wystawy „Ziemia Ulro. Labirynt eteryczny”, która miała swoją premierę w 2024 roku w Muzeum Farmacji we Wrocławiu. Wystawa ta wpisała się w obchody Roku Miłosza w Polsce, podkreślając znaczenie jego twórczości w kontekście współczesnej refleksji nad kulturą i duchowością. W Kownie zaprezentowane zostaną nowe dzieła artystów, którzy brali udział w poprzedniej edycji, a także teksty poetów Ola Kołodziejek i Wojciecha Brzoski oraz prace litewskich rzeźbiarzy Taurasa Kensminasa i Tomasa Daunory.
Wystawa zgromadzi niemal 50 artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki, będących przedstawicielami istotnych środowisk artystycznych w Polsce, Europie i na świecie. Projekt stanowi ważny element działań na rzecz dialogu międzykulturowego, podkreślając wspólne dziedzictwo kulturowe Polski i Litwy oraz inspirując do refleksji nad współczesnymi wyzwaniami duchowymi i egzystencjalnymi. Twórczość Czesława Miłosza, poety łączącego oba narody swoją biografią i dorobkiem literackim, stanowi istotny punkt odniesienia dla wystawy, ukazując znaczenie współpracy i wzajemnego zrozumienia.
Muzeum Literatury Litewskiej Maironisa z entuzjazmem przyjęło propozycję goszczenia wystawy, dostrzegając jej potencjał w kontekście wzbogacenia oferty kulturalnej Kowna oraz poszerzenia dostępu do sztuki współczesnej. Wystawa będzie miała znaczenie zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla środowisk artystycznych oraz badaczy zajmujących się tematyką twórczości Miłosza.
Projekt „Terytoria Ziemi Ulro” wpisuje się w misję i strategię rozwoju Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, realizując jej cele w zakresie umiędzynarodowienia, działalności kulturalnej oraz budowania dialogu międzykulturowego. Jego realizacja w Kownie to ważny krok w kierunku wzmacniania współpracy między środowiskami artystycznymi Polski, Litwy i innych krajów europejskich, otwierając przestrzeń do interdyscyplinarnych i międzykulturowych poszukiwań twórczych.
Artystki i artyści biorący udział w wystawie:
Boczniowicz Mira
Borgosz Marta
Brzoska Wojciech
Bujak Anna
Bujak Hubert
Dada Wojciech
Daunora Tomas
ET BER Warlikowska Małgorzata
Foks Dariusz
Górna Katarzyna
Gorski Dariusz J.
Groń Marcelina
Herbert Aniko
Huculak Łukasz
Jakubowicz Rafał
Jasiński Janusz
Kaucz Joanna
Kensminas Tauras
Kłos Agnieszka
Koczyńska-Kielan Katarzyna
Kołodziejczyk Anna
Kołodziejek Ola
Kramm Anna Maria
Krzykawska Katarzyna
Kulczyńska Dominika
Lesny Ewa
Maliszewski Karol
Marusińska Karina
Moskowczenko Kamil
Mucha Sylwia
Płonka Marta
Oakes Małgorzata
Pintal Przemek
Promna Marlena
Pukocz Wojciech
Rafałowicz Andrzej
Rolando Bianka
Ruciak Sonia
The Self Preservation Society (Mira Boczniowicz, Dariusz J. Gorski)
Suchoza Josef
Szymanowska Karolina
Szymczakowska Marta
Tagowska Daniela
Tujek Antek
Wiedemann Adam
Wiktor Tomasz
Kuratorka projektu: dr Agnieszka Kłos, współpraca kuratorska: prof. Katarzyna Koczyńska-Kielan, dr Anna Bujak.
Projekt plakatu: Angelika Bujak.
Projekt dofinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.