1.03.2020 Muzyka, Program

… lecz serce Twoje wpośród nas zostaje – Fryderykowi Chopinowi w 210 rocznicę urodzin

Przed 210 laty kilka kilometrów od Warszawy ujrzał po raz pierwszy światło dzienne Fryderyk Franciszek Chopin. W czasie swojego krótkiego życia jako Frédéric Chopin zmienił w sposób nieodwracalny historię muzyki.

Przed 210 laty kilka kilometrów od Warszawy ujrzał po raz pierwszy światło dzienne Fryderyk Franciszek Chopin. W czasie swojego krótkiego życia jako Frédéric Chopin zmienił w sposób nieodwracalny historię muzyki. Jego utwory fortepianowe należą do najczęściej wykonywanych i znajdują się w repertuarze wszystkich wielkich pianistek i pianistów. Chopin odwiedził dwukrotnie cesarskie miasto Wiedeń.

Christoph Wellner, muzykolog i redaktor naczelny Radio klassik Stephansdom, w swoim referacie mówić będzie o pobytach Chopina w Wiedniu latem 1829 i od listopada 1830 do czerwca 1831. W czasie pierwszej wizyty wykonał swoje Wariacje B-dur op. 2 na temat Là ci darem la mano z opery Don Giovanni W.A. Mozarta. Są one interesujące z punktu widzenia historii muzyki, ponieważ jego kolega-kompozytor Schumann w entuzjastycznej recenzji tego utworu napisał „Czapki z głów, panowie, to geniusz!” Drugi pobyt Chopina w Wiedniu został niejako napiętnowany przez wiadomość o wybuchu powstania listopadowego w Warszawie. Kompozytor opuścił Polskę 2 listopada 1830 i odbył podróż przez Kalisz, Wrocław, Pragę i Drezno do Wiednia. Przed odjazdem jego przyjaciele przekazali mu srebrny puchar z polską ziemią i zaśpiewali mu na rogatkach miasta pieśń pożegnalną z następującym refrenem:

 

Choć opuszczasz nasze kraje,

Lecz serce Twoje wpośród nas zostaje;

pamięć Twojego talentu istnieć u nas będzie …

Życzym Ci serdecznie pomyślności wszędzie.

 

Wielu jego rodaków wróciło wtedy do Polski. Chopin został najpierw w Wiedniu, by później przeprowadzić się do Paryża. Tylko jego serce powróciło do Ojczyzny …

Młody pianista Michał Dziewior jest wielką nadzieją pianistyki polskiej. W Wiedniu  zaprezentuje program z utworami Chopina (Nokturn H-dur op. 62 nr 1, Scherzo h-moll op. 2, Nokturn c-moll op. 48 nr 1, Scherzo b-moll op. 31) wraz z reweransem złożonym w stronę regenta roku 2020 Ludwiga van Beethovena (Sześć Wariacji F-dur, op. 34).

Adres: Ehrbar Saal, Mühlgasse 28, 1040 Wiedeń
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61

Świętuj z nami 50-lecie Instytut Polskiego w

W 2024 roku Polski Instytut w Wiedniu obchodzi swoje 50-lecie istnienia. Wokół tej rocznicy czeka na Was wiele fascynujących i niezapomnianych wydarzeń. Bądź z nami i świętuj razem z nami!
22 06.2024 Muzyka, Program, Teatr

Polish Street Art | The Best Polish

Wystawa „Polski street art | The Best Polish Illustrators” prezentuje wybór najciekawszych prac polskich artystów z ostatnich lat. Nacisk położony jest na duże murale, które łączą kreatywność z technologią i przesłaniem.
05 06.2024 05 09.2024 Design, Program

Długa Noc Nauki 🗓

Na stanowisku Instytutu Polskiego zapraszamy do odkrywania archeologii. Będziemy odkopywać, odkrywać, grzebać i znajdywać, a także poznawać największe polskie wykopaliska, o których opowie nam archeolog i autorka książki Marta Guzowska. 
24 05.2024 Program, Wiedza