1.03.2020 Muzyka, Wydarzenia

… lecz serce Twoje wpośród nas zostaje – Fryderykowi Chopinowi w 210 rocznicę urodzin

Przed 210 laty kilka kilometrów od Warszawy ujrzał po raz pierwszy światło dzienne Fryderyk Franciszek Chopin. W czasie swojego krótkiego życia jako Frédéric Chopin zmienił w sposób nieodwracalny historię muzyki.

Przed 210 laty kilka kilometrów od Warszawy ujrzał po raz pierwszy światło dzienne Fryderyk Franciszek Chopin. W czasie swojego krótkiego życia jako Frédéric Chopin zmienił w sposób nieodwracalny historię muzyki. Jego utwory fortepianowe należą do najczęściej wykonywanych i znajdują się w repertuarze wszystkich wielkich pianistek i pianistów. Chopin odwiedził dwukrotnie cesarskie miasto Wiedeń.

Christoph Wellner, muzykolog i redaktor naczelny Radio klassik Stephansdom, w swoim referacie mówić będzie o pobytach Chopina w Wiedniu latem 1829 i od listopada 1830 do czerwca 1831. W czasie pierwszej wizyty wykonał swoje Wariacje B-dur op. 2 na temat Là ci darem la mano z opery Don Giovanni W.A. Mozarta. Są one interesujące z punktu widzenia historii muzyki, ponieważ jego kolega-kompozytor Schumann w entuzjastycznej recenzji tego utworu napisał „Czapki z głów, panowie, to geniusz!” Drugi pobyt Chopina w Wiedniu został niejako napiętnowany przez wiadomość o wybuchu powstania listopadowego w Warszawie. Kompozytor opuścił Polskę 2 listopada 1830 i odbył podróż przez Kalisz, Wrocław, Pragę i Drezno do Wiednia. Przed odjazdem jego przyjaciele przekazali mu srebrny puchar z polską ziemią i zaśpiewali mu na rogatkach miasta pieśń pożegnalną z następującym refrenem:

 

Choć opuszczasz nasze kraje,

Lecz serce Twoje wpośród nas zostaje;

pamięć Twojego talentu istnieć u nas będzie …

Życzym Ci serdecznie pomyślności wszędzie.

 

Wielu jego rodaków wróciło wtedy do Polski. Chopin został najpierw w Wiedniu, by później przeprowadzić się do Paryża. Tylko jego serce powróciło do Ojczyzny …

Młody pianista Michał Dziewior jest wielką nadzieją pianistyki polskiej. W Wiedniu  zaprezentuje program z utworami Chopina (Nokturn H-dur op. 62 nr 1, Scherzo h-moll op. 2, Nokturn c-moll op. 48 nr 1, Scherzo b-moll op. 31) wraz z reweransem złożonym w stronę regenta roku 2020 Ludwiga van Beethovena (Sześć Wariacji F-dur, op. 34).

Adres: Ehrbar Saal, Mühlgasse 28, 1040 Wiedeń
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61

NEW POLISH FILMS w Stadtkino – ODWOŁANE

Pokazy filmowe NEW POLISH FILMS to święto polskiego kina, podczas którego zaprezentowane zostaną wybrane aktualne produkcje.
23 11.2021 28 11.2021 Film, Wydarzenia

Ania Dąbrowska-Lyons: Polski Punk – WYSTAWA PRZESUNIĘTA

Przełom lat 70. i 80. to początek punk rocka w Polsce. Bunt młodzieży na tle kryzysu gospodarczego, powstanie NSZZ „Solidarność” i stan wojenny 1981-1983 stały się paradoksalnie podatnym gruntem dla nowej muzyki i estetyki sceny undergroundowej.
25 11.2021 Sztuka, Wydarzenia

Wien Modern: premiera kompozycji Aleksandry Gryki –

Festiwal Wien Modern zainicjowany przez Claudio Abbado - największy i najważniejszy festiwal muzyki współczesnej w Austrii - odbywa się już po raz 34.
24 11.2021 Muzyka, Wydarzenia