28.04.2020 #RememberGusen, Aktualności

#RememberGusen

W latach 1938-1945 niemiecki obóz koncentracyjny Mauthausen stanowił część sieci obozów koncentracyjnych, która obejmowała całą Rzeszę Niemiecką, a następnie część terenów okupowanych. Początkowo obozy służyły więzieniu przeciwników politycznych w III Rzeszy. Po rozpoczęciu wojny większość jeńców pochodziła z terenów okupowanych, a do obozów koncentracyjnych byli oni deportowani z powodów politycznych oraz rasowych.

Obóz Mauthausen założony został w sierpniu 1938 r. u podnóża Alp nad Dunajem w miejscowości Mauthausen. KL Mauthausen, wraz z powstałym wiosną 1940 roku największym podobozem KL Gusen, stanowił główny obóz koncentracyjny na terenie Austrii. Przez SS sklasyfikowano go jako obóz koncentracyjny III stopnia tj. obóz o najcięższych warunkach oraz najmniejszych szansach przeżycia.

Większość więźniów obozu koncentracyjnego Mauthausen pochodziła z Polski i Związku Radzieckiego, wielu również z krajów Europy Południowej i Zachodniej. KL Mauthausen to także miejsce pamięci ofiar Holokaustu, gdyż wśród ofiar znajdowali się liczni Żydzi. W sumie więźniów KL Mauthausen stanowili obywatele ponad 40 różnych krajów.

Do 1942 roku główną funkcją KL Mauthausen była eksterminacja wrogów politycznych i rasowych III Rzeszy. Mauthausen wraz z siecią ponad 40 podobozów służył do ich izolowania, torturowania i zabijania, szczególnie poprzez niewolniczą pracę przy wydobywaniu granitu w znajdującym się na terenie obozu kamieniołomie Wiener Graben.


Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne

Wizyta Stanisława Zalewskiego i premiera filmu dokumentalnego

Wizyta Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Gusen i premiera filmu dokumentalnego „Stanisław Zalewski” w Wiedniu.
29 02.2024 Aktualności

Świętujcie z nami 50 lat Instytutu! 🗓

W 2024 roku Instytut Polski w Wiedniu obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przez cały rok czeka na Was wiele ekscytujących i niezapomnianych wydarzeń. Świętujcie razem z nami 50 lat Instytutu!
04 01.2024 Aktualności, Inne