23.01.2021 - 25.01.2021 Aktualności

50. rocznica odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

Kampania medialna
Z okazji 50. Rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie Instytut Polski w Wiedniu organizuje kampanie medialną #ZamekKrólewski50.
 
W ramach kampanii #ZamekKrólewski50 23-25 stycznia w naszych mediach społecznościowych zaprezentujemy historię Zamku Królewskiego w Warszawie.
 
Zamek Królewski w Warszawie, symbol Państwa Polskiego, grabiony i sukcesywnie niszczony, ostatecznie wysadzony przez wojska niemieckie we wrześniu 1944 roku. Po wielu latach niepewności o losy budowli i długim okresie wstrzymywania odbudowy przez władze komunistyczne, decyzja o rekonstrukcji gmachu podjęta została w styczniu 1971 r, natomiast wiosną rozpoczęto odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie.
 
W uznaniu wysiłku podjętego przy odbudowie, Stare Miasto i Zamek Królewski w Warszawie w 1980 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 31 sierpnia 1984 roku Zamek uroczyście udostępniono publiczności. Dzięki pełnej oddania pracy i niezwykłemu poświęceniu wszystkich zaangażowanych w dzieło restytucji, możemy dziś podziwiać oryginalne fragmenty pieczołowicie wkomponowywane w odtworzone wnętrza

Po zakończeniu wojny w trakcie prac na terenie Zamku Królewskiego z ruin wydobyto i zabezpieczono kilka tysięcy detali architektonicznych. Zachowane elementy oraz dokumentacja źródłowa pozwalały planować odbudowę Zamku. Mimo uchwały sejmu z 1949 r. o odbudowie gmachu decyzję o rozpoczęciu prac odsuwano w czasie. Powstawały projekty zakładające odbudowę bryły m.in. w stylu historycznym lub socrealistycznym, z przeznaczeniem np. na siedzibę najwyższych władz państwowych.
 
W 1954 r. ogłoszono konkurs na projekt odbudowy Zamku. W jego wyniku do realizacji skierowano koncepcję zespołu prof. Jana Bogusławskiego zakładającą odtworzenie historycznej bryły. Niestety w 1961 r. decyzją najwyższych władz partyjnych wstrzymano wszelkie prace, uporządkowano teren. Śladem historycznej budowli były jedynie zarys murów i pozostawione fragmenty ruin. Na wiele lat nad Zamkiem zaległa cisza.
 

Decyzję o odbudowie Zamku podjęto w styczniu 1971 r. Do kierowania pracami powołano Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego (OKOZK). Wiosną rozpoczęto prace społeczne związane z przygotowaniem terenu budowy, a 17 września 1971 r. położono pierwszą cegłę. W lipcu 1974 r. montażem zegara i hełmu na Wieży Zegarowej zakończono pierwszy etap odbudowy — oddanie bryły w stanie surowym. W kolejnych latach prowadzono żmudne prace nad odtworzeniem historycznych wnętrz, które udostępniono publiczności w sierpniu 1984 r.

 


Decyzję o odbudowie Zamku — od dawna oczekiwaną przez społeczeństwo — przyjęto z niebywałym entuzjazmem. Zgodnie z założeniami całość prac nad odbudową bryły i odtworzeniem wnętrz Zamku miała zostać sfinansowana ze środków społecznych. Na specjalnie utworzone konto natychmiast zaczęły napływać wpłaty od osób fizycznych, instytucji i organizacji społecznych.
 
Dodatkową, najbardziej popularną formą zbierania funduszy były zbiórki do skarbonek wykonanych zwykle w czynie społecznym, które pojawiły się w wielu polskich miastach. Do skarbonek wrzucano pieniądze oraz drobne precjoza. Zebrane datki zasilały fundusz odbudowy. Symbolem prowadzonej w ten sposób zbiórki stała się skarbonka z placu Zamkowego, do dziś przechowywana w Zamku.

Po udostępnieniu zwiedzającym apartamentów i sal zamkowych systematycznie realizowano prace nad odtworzeniem całego zespołu Zamku Królewskiego. Równolegle kontynuowano prace nad wystrojem wnętrz, które dzięki hojnym darom, zakupom dzieł sztuki oraz rekonstrukcjom powracają do dawnej świetności.
 
Dziś Zamek Królewski w Warszawie — dawna rezydencja królów Rzeczypospolitej — to przede wszystkim muzeum wnętrz oraz miejsce prezentacji cennych zbiorów sztuki. Zamek niezmiennie pozostaje znakiem polskiej suwerenności, a jednocześnie dostosowuje swoje funkcje do aktualnych potrzeb społecznych.
 

Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne

Wizyta Stanisława Zalewskiego i premiera filmu dokumentalnego

Wizyta Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Gusen i premiera filmu dokumentalnego „Stanisław Zalewski” w Wiedniu.
29 02.2024 Aktualności

Świętujcie z nami 50 lat Instytutu! 🗓

W 2024 roku Instytut Polski w Wiedniu obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przez cały rok czeka na Was wiele ekscytujących i niezapomnianych wydarzeń. Świętujcie razem z nami 50 lat Instytutu!
04 01.2024 Aktualności, Inne