16-12-2020 Aktualności

Świąteczne warsztaty kulinarne

Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Pekinie sprowadził prawdziwie polską, świąteczną atmosferę w samo centrum Pekinu. We współpracy z Ambasadą RP oraz Instytutem Polskim w Pekinie zorganizowano cykl warsztatów o tematyce bożonarodzeniowej z pieczeniem i dekorowaniem pierników w roli głównej.

W prawdziwie zimowej atmosferze – w dniu warsztatów nawet pogoda zrobiła się świąteczna i w Pekinie spadł śnieg – uczestnicy pod okiem cukiernika, mogli zaznajomić się z tradycją wypieku toruńskich pierników, poznać legendę o powstaniu słynnych Katarzynek oraz przygotować własne ciasteczka.  

Poranne warsztaty były przeznaczone dla grupy dzieci, które z wielkim zaciekawieniem uczyły się polskich wypieków i tworzyły unikatowe wzory na świeżo upieczonych pierniczkach.

W popołudniowym spotkaniu udział wzięli między innymi studenci polonistyki z Pekińskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych, którzy łączyli przyjemne z pożytecznym. Pod okiem pani Izabelli Zajączkowskiej, małżonki Ambasadora RP w ChRL i jednocześnie nauczycielki języka polskiego i glottodydaktyka, w trakcie przygotowywania pierników odbyli zajęcia z języka polskiego, podczas których uczyli się trudnych polskich przedrostków. 

Reprezentanci pekińskiej blogosfery uczestniczyli w wieczornych warsztatach, podczas których mieli również okazję skosztowania polskiej kuchni bożonarodzeniowej i skomponowania drinków na bazie polskich alkoholi.


Skarby Afryki w sercu Polski 🗓

Pasjonująca kolekcja starożytnej sztuki nubijskiej z Faras, odkryta i uratowana przez Polaków na terytorium dzisiejszego Sudanu, obchodzi w tym roku swoje 60-lecie. Z okazji rocznicy Muzeum Narodowe w Warszawie, w którym znajduje się część zbiorów z tego miejsca, przygotowało cykl wydarzeń naukowych i edukacyjnych, które przybliżają ich historię i dokonania polskich archeologów.
08 04.2021 Aktualności

Ogród Pendereckiego 🗓

W pierwszą rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego, Instytut Adama Mickiewicza, 29 marca 2021 r. inauguruje powstanie specjalnej platformy cyfrowej PendereckisGarden.pl, która pozwala internautom na całym świecie zapoznać się nie tylko z kompozytorską spuścizną mistrza i jego silnym oddziaływaniem na innych twórców, ale również przybliża Krzysztofa Pendereckiego, jako człowieka pełnego pasji.
29 03.2021 Aktualności, Wydarzenia