17.05.2021 Aktualności

II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki 2021

– Przy drugiej edycji konkursu czekamy na liczne zgłoszenia uczestników zarówno
z kraju, jak i z zagranicy. Wszystko obecnie w rękach muzyków, by podjęli decyzję o starcie w konkursie. Mamy nadzieję, że profesorowie uczelni muzycznych odegrają tu ważną rolę i namówią swoich podopiecznych do udziału w tym wydarzeniu – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor IMiT.

Artyści będą mogli prezentować w konkursie utwory 56 polskich kompozytorów, tworzących głównie w XIX i XX wieku. To uczestnicy przygotowują własny program, wybierając utwory do poszczególnych etapów konkursu. Obok takich sław kompozytorskich jak Chopin, Paderewski, Górecki, czy Penderecki znajdziemy mniej znanych reprezentantów różnych stylów i epok muzycznych, jak Antoni Kątski, Eugeniusz Pankiewicz, czy Tadeusz Paciorkiewicz. Równie ważne miejsce zajmują polskie kompozytorki: Maria Szymanowska i Grażyna Bacewicz.

Do udziału zaproszeni są muzycy-instrumentaliści zgłaszający się indywidualnie oraz jako zespoły kameralne – od duetów po składy dwunastoosobowe. Nie ma ograniczeń ze względu na wiek i obywatelstwo uczestników. Jury obu kategorii konkursu składa się z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego. Przewodniczą w tym roku: składowi pianistycznemu – Jarosław Drzewiecki oraz jury w kategorii zespołów kameralnych – Andrzej Tatarski.

Startujący w konkursie muzycy dostają także szansę zdobycia wielu nagród pozaregulaminowych – od nagród finansowych po występy w wiodących salach koncertowych w Polsce i na wybranych festiwalach. Będzie między innymi nagroda w wysokości 500 euro za najlepsze wykonanie w konkursie sonaty fortepianowej lub utworu kameralnego Miłosza Magina, którą ufundowała córka kompozytora Margot Magin oraz nagroda Société Frédéric Chopin Genève w formie recitalu w czasie Festiwalu Chopinowskiego w Genewie 2021. Dodatkowo współpracujące z konkursem Instytuty Polskie fundują wyróżnionym laureatom recitale w miastach swoich siedzib, takich jak Bratysława, Sankt Petersburg czy Wiedeń. Laureaci konkursu dostają więc od organizatorów szansę zaprezentowania swoich umiejętności wraz z autorskim programem muzyki polskiej zarówno w kraju, jak i zagranicą. Kolejną niespodzianką dla uczestników jest możliwość nagrania na żywo podczas kolejnych etapów konkursu wybranych utworów, które trafiają na kilkuczęściowe wydawnictwo płytowe tworzące kronikę audio Konkursu. Bywa, że utwory te mają swoją fonograficzną światową prapremierę.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2019 r. Przyciągnęła 81 uczestników z 6 krajów. Zwycięzcą w kategorii pianistycznej został reprezentant Rosji – Pavel Dombrovsky, zaś w kategorii zespołów kameralnych tryumfował duet skrzypków: Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak występujący obecnie pod nazwą Polish Violin Duo. Regulamin, ramowy harmonogram konkursu, formularze aplikacyjne, informacje o repertuarze, kompozytorach i materiałach nutowych oraz wszystkie aktualności dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie internetowej: www.konkursmuzykipolskiej.pl.

 

Zgłoszenia należy przesyłać do 31 maja 2021 za pomocą formularzy elektronicznych:

Pianiści https://www.konkursmuzykipolskiej.pl/zgloszenia/pianisci

Zespoły kameralne https://www.konkursmuzykipolskiej.pl/zgloszenia/zespoly

 

Biuro konkursu:

Lilianna Zalesińska (biuro@konkursmuzykipolskiej.pl, 785 360 000)

Kontakt dla mediów:

Agata Szymczak (agata.szymczak@imit.org.pl, 785 310 000)

Scheduled Aktualności