11.06.2021 Aktualności, Wydarzenia

Wkraczając w XVIII Konkurs Chopinowski

Z okazji 211 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina oraz nadchodzącej inauguracji XVIII Konkursu Chopinowskiego, Instytut Polski – Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie, zorganizował serię czterech koncertów na terenie Ambasady RP w Pekinie, zatytułowane „Wkraczając w XVIII Konkurs Chopinowski”.

Podczas wszystkich czterech koncertów wybrzmiały kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu chińskich uczestników tegorocznego konkursu chopinowskiego. Oprócz publiczności zgromadzonej w Sali Lustrzanej Ambasady RP w Pekinie, miłośnicy twórczości Fryderyka Chopina mieli okazję obejrzeć transmisje czterech koncertów na platformie Weibo.

Harmonogram koncertów i transmisji:

I               30.04.2021 (piątek) 19:00                 Chen Xuehong                  Transmisja na Weibo: 07.05.2021 (piątek)

 

II              18.05.2021 (wtorek) 19:00               Tie Shunshun                      Transmisja na Weibo: 21.05.2021 (piątek)

 

III             25.05.2021 (wtorek) 19:00               Chen Zixi                             Transmisja na Weibo: 28.05.2021 (piątek)

 

IV            08.06.2021 (wtorek) 19:00               Rao Hao                               Transmisja na Weibo: 11.06.2021 (piątek)

 

Organizator: Instytut Polski – Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie

Partnerzy: Ambasada RP w Pekinie, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC), Polska Organizacja Turystyczna

We współpracy z: Centralne Konserwatorium Muzyczne w Pekinie, Szanghajskie Konserwatorium Muzyczne, Konserwatorium Muzyczne Xinghai

 

 

Biogramy pianistów oraz repertuar poszczególnych koncertów:

 

 

Chen Xuehong

Urodził się 12 grudnia 1999 r. w Yongchang w Chinach. Kształci się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Piotra Palecznego oraz w Centralnym Konserwatorium w Pekinie u prof. Du Taihang. Występował m.in. w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu, w domu urodzenia F. Chopina w Żelazowej Woli i w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu. W 2019 r. wytwórnia Accentus Music wydała płytę CD z jego interpretacjami kompozycji Chopina. Jest laureatem m.in. pierwszych nagród na Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina dla Młodych Pianistów w Pekinie, na Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu „Astana Piano Passion” w Kazachstanie oraz III miejsca na Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina dla Młodych Pianistów w Moskwie.

Program recitalu:

  1. Nokturn Es-dur Op. 55 No. 2
  2. Mazurki Op. 59 No. 1 & 2
  3. Ballada g-moll Op. 23
  4. Sonata h-moll Op. 58

 

 

Tie Shunshun

Urodził się 7 maja 2000 r. Studiuje obecnie w Centralnym Konserwatorium Muzycznym w Pekinie pod kierunkiem prof. Wei Danwen. Wcześniej ukończył średnią szkołę muzyczną przy tejże uczelni w klasie prof. Quan Hongbo. W 2016 r. Zdobył I nagrodę oraz nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie w kategorii juniorskiej. Wielokrotnie występował z Chińską Orkiestrą Filharmoniczną oraz Orkiestrą Symfoniczną Centralnego Konserwatorium Muzycznego w Pekinie. W 2017 r., na zaproszenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wystąpił z recitalem w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Program recitalu:

  1. Nokturn H-dur op. 62
  2. Mazurek H-dur op. 56
  3. Ballada g-moll nr 1, op. 23
  4. Andante Spianato et Grande Polonaise brillante op. 22

 

 

Chen Zixi

Urodził się 17 września 2002 r. Od 8 roku życia uczył się pod kierunkiem prof. Li Minduo. Uczestniczył w kursach mistrzowskich Klausa Bäßlera, Andrzeja Jasińskiego, Einara Steen-Nøkleberga, Antonia Pompa-Baldiego. Jest też laureatem licznych konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody oraz nagrody za najlepsze wykonanie nokturnów na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Azji i Pacyfiku im. Fryderyka Chopina w Daegu (2018), II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorów Hiszpańskich w Madrycie (2018) czy II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Manchesterze (2017). Współpracował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w Azji, m.in. w Guiyang, Xiamen i Tianjin, wystąpił z recitalami w salach koncertowych dużych ośrodków w Chinach, brał udział w festiwalach letnich w Busku-Zdroju, Michigan i Imoli.

Program recitalu:

  1. Nokturn H-dur op. 62 nr 1
  2. Etiuda Ges-dur, op. 10, nr 5
  3. Etiuda gis-moll, op. 25, nr 6
  4. Mazurek As-dur op. 50 nr 2
  5. Mazurek cis-moll op. 50 nr 3
  6. Sonata nr 2 b-moll op. 35
  7. Ballada nr 3 As-dur op. 47

 

 

Hao Rao

Urodził się 4 lutego 2004 r., uczy się Szkole Średniej przy Konserwatorium Xinghai w Chinach pod kierunkiem prof. Vivian Li. Zdobywca głównych nagród, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen, na Międzynarodowym Konkursie w Aarhus oraz na Międzynarodowym Konkursie Mozartowskim dla Młodych Pianistów w Zhuhai. Hao otrzymał również V nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina organizowanym przez Centralne Konserwatorium Muzyczne w Chinach. Współpracował m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Shenzhen, Zespołem Kameralnym Solistów Orkiestry Salzburskiej, oraz Centralnym Konserwatorium w Pekinie. Występował w Chinach, USA, Niemczech i Danii.

Program recitalu:

  1. Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
  2. Dwa Mazurki: op. 33 nr 1 w g-moll oraz nr 3 w D-dur
  3. Dwie etiudy: Op. 10 nr 8 oraz Op. 25 nr 6
  4. Barkarola Fis-dur op. 60
  5. Scherzo nr 2 b-moll, op. 31
  6. Andante Spianato i Polonez Es-dur op. 22
Scheduled Aktualności Wydarzenia