24.05.2015 Literatura

Notatki osobiste Jana Pawła II – promocja

W niedzielę, 24 maja zapraszamy na stoisko wydawnictwa Humanitas na Międzynarodowych Targach Książki Bookfest w Bukareszcie, gdzie o godz. 16.30 odbędzie się prezentacja rumuńskiego wydania notatek osobistych Jana Pawła II „Jestem bardzo w rękach bożych”. Książka ukazała się w Rumunii nakładem wydawnictwa Humanitas, w tłumaczeniu prof. Constantina Geambaşu.

W wydarzeniu wezmą udział pisarz i krytyk Dan C. Mihăilescu, Leszek Biały, zastępca dyrektora Instytutu Polskiego oraz Lidia Bodea, dyrektor Wydawnictwa Humanitas. 

Notatki osobiste” to zapis czterdziestu lat niezwykłej duchowej drogi. Od pierwszego decydującego stwierdzenia „Jestem bardzo w rękach Bożych” po rozważanie „Czas się wypełnił” i ostatnie „Deo gratias” (Bogu niech będą dzięki) towarzyszymy Karolowi Wojtyle – Janowi Pawłowi II w kluczowych momentach jego życia i posługi. W dwóch skromnych zeszytach znajdujemy jego najważniejsze, osobiste pytania, głębokie, poruszające medytacje i modlitwy wyznaczające rytm każdego dnia. Ale pojawiają się w nich również zapiski będące świadectwem troski o najbliższych – przyjaciół, współpracowników – oraz powierzony mu Kościół.

Scheduled Literatura

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Święto Narodowe z Poesis Internațional 🗓

Zapraszamy do spędzenia Święta Narodowego w towarzystwie polskiej literatury
11 11.2023 Literatura