6.03.2016 Teatr

Delfin, który mnie kochał @ News from Polska

Co to jest miłość? Co znaczy „być osobą”? Jakie prawa i obowiązki mamy my, ludzie, wobec innych istot? To nowatorskie w treści i formie przedstawienie nie próbuje odpowiedzieć na żadne z podobnych pytań; co więcej, stawia wiele innych. Nie pozostawia przy tym nikogo obojętnym.

Przedstawienie prezentowane w języku angielskim

reżyseria: Magda Szpecht, obsada: Jaśmina Polak, Jan Sobolewski, Angelika Kurowska, dramaturgia: Szymon Adamczak muzyka/wideo: Karolina Mełnicka, producent: Kolektyw 1a / Poznań

 „Dolphin_who_loved_me“ to interdyscyplinarny performans łączący elementy teatru dokumentalnego, nowych mediów i ćwiczeń ruchowych. Projekt jest oparty na finansowanym przez NASA eksperymencie Johna C. Lilly’ego z lat. 60, którego celem była uczenie delfinów angielskiego i związaną z tym emocjonalną historią relacji Margaret Howe Lovatt z delfinem Peterem. Założeniem performansu jest unikanie mowy i poszukiwanie czystego ruchu. W projekcie ściężkę dźwiękową stanowia oryginalne nagrania delfinich dźwięków nagrywane pod wodą oraz fragmenty lekcji udzialnych przez Margaret.

Magdalena Szpecht: absolwentka reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej ze specjalizacją Creative Writing na Uniwersytecie Wrocławskim. Dziennikarka, dramatopisarka i publicystka kulturalna; współpracowała między innymi z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Notatnikiem Teatralnym”, tygodnikiem „Newsweek”, miesięcznikami „Znak” i „Lampa”. 

Przedstawienie prezentowane w ramach mikro-festiwalu „News from Polska” w Bukareszcie.

 
Scheduled Teatr

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia