4.03.2016 Teatr

Diva @ News from Polska

„Jaka jest moja wina w tym, że przeżyłam?” - pyta bohaterka, światowej sławy śpiewaczka, ocalona z Holocaustu. Wyjątkowa kreacja aktorska Wiolety Komar w „Divie” przyniosła jej nagrodę na prestiżowym festiwalu United Solo w Nowym Jorku.

Spektakl po angielsku, z rumuńskimi napisami

występuje: Wioleta Komar, scenariusz: Magdalena Gauer, reżyseria Stanisław Miedziewski, projekt kostiumu Magdalena Franczak

Nora Sedler, „primadonna assoluta” światowych scen operowych. Jesienią 1941 roku zostaje deportowana do Litzmannstadt Getto (Łódź). Przybywa w transporcie wraz z dużą grupą żydowskich artystów z Europy Zachodniej. Uniknęła zagłady. „Za jaką cenę? – pytacie żyjący dzisiaj”.

Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w jej opowieści: Śpiewam dla gestapowców. Wybrali właśnie mnie. Wielokrotnie wybierali mnie znowu, znowu i znowu… Ja, ulubienica Toscaniniego, śpiewam najpiękniejsze arie… nago na krześle… Miałam szczęście w getcie!

Wioleta Komar – Aktorka, reżyser, pedagog. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie oraz New York Film Academy/Nowy Jork/Los Angeles. W Polsce przez wiele lat związana z Teatrem Rondo w Słupsku; za oceanem zaś współpracuje m.in. z New York Theatre Workshop, Rattlestick Theater, czy La Mamą.

Za kreację w monodramie „DIVA”, napisanym specjalnie dla niej, została nagrodzona tytułem najlepszej aktorki na największym na świecie festiwalu teatrów jednoosobowych „United Solo” w Nowym Jorku. Spektakl święcił też triumfy w Niemczech, Estonii, Mołdawii, Izraelu, Armenii, na Słowacji, wielokrotnie na Ukrainie i Litwie; w Polsce zaś w Tychach, Elblągu, Gdańsku, Toruniu. 

Przedstawienie prezentowane w ramach mikro-festiwalu „News from Polska” w Bukareszcie.

 
Scheduled Teatr

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia