14.10.2016 Muzyka

Chopin w mistrzowskim polskim wykonaniu

Jeden z najbardziej utalentowanych młodych polskich pianistów, finalista i laureat nagrody publiczności niezwykle trudnego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Szymon Nehring wystąpi 14 października z jedynym koncertem w Bukareszcie w Sali Radia. Towarzyszyć mu będzie Narodowa Orchestra Radiowa.

W programie koncertu znajdzie się I Koncert Fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Za pulpitem Narodowej Orkiestry Radiowej stanie Radu Postăvaru, uznany rumuński dyrygent związany z Filarmonią „Paul Constantinescu” w Ploieşti. Wydarzenie współorganizują Radio Romania i Instytut Polski w Bukareszcie.

Szymon Nehring dzięki znakomitym występom w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina jako jedyny Polak zagrał w finale konkursu, zdobywając wyróżnienie jury, nagrodę publiczności, szereg nagród dodatkowych i otrzymując wiele zaproszeń koncertowych z Polski i z zagranicy.

Magazyn muzyczny Pizzicato napisał o nim: „Zapamiętajcie to nazwisko: Szymon Nehring (…) to rozumny pianista o doskonałej technice, jest dojrzały, szlachetny, pełen dobrego smaku i inteligencji w swoich interpretacjach. To jeden z najbardziej zachwycających talentów, które mogliśmy usłyszeć w ostatnich latach.”

Dwudziestoletni Nehring jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Wcześniej przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Krakowie i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie. Regularnie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Do jego ostatnich osiągnięć artystycznych należą I miejsce i 6 nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014 r.) i I nagroda w konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014 r.). W 2015 r. wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

W listopadzie 2015 r. ukazała się jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów, która dotychczas została wyróżniona nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku recital solowy, a także Jokerem magazynu Crescendo oraz nagrodą Supersonic magazynu Pizzicato. 
W grudniu tego samego roku odbył trasę koncertową wraz z Santander Orchestra występując z Koncertem fortepianowym e-moll Chopina w najlepszych polskich salach koncertowych Lusławic, Wrocławia, Katowic, Warszawy i Szczecina. Z tą samą orkiestrą wystąpił w Warszawie w marcu 2016 r. podczas jubileuszowej dwudziestej edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena wykonując Rapsodię na temat Paganiniego op. 43 Rachmaninowa.  

Koncertował w takich krajach jak Rosja, Estonia, Ukraina, Węgry, Austria, Niemcy, Francja, Norwegia, Włochy oraz Kanada.  Najbliższe plany koncertowe artysty obejmują wstępy w Ameryce Pd., Chinach, Francji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w wielu miastach w całej Polsce.

Szymon Nehring jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona (od 2010r), a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010 r.). W 2015 r. został laureatem stypendium Krystiana Zimermana. Jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. 

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, to swoiste mistrzostwa świata w graniu Chopina, organizowane od roku 1927, co pięć lat w Warszawie. W 2015 roku brało w nim udział ponad 160 uczestników (w tym Rumun Cristian Sandrin). Nehring znalazł się wśród 10 finalistów. Najlepszym pianistą okazał się Koreańczyk Seong-Jin Cho, który do konkursu przygotowywała się m.in. słuchając wykonań Chopina autorstwa słynnego rumuńskiego pianisty Radu Lupu. Polak po raz ostatni wygrał konkurs w 2005 roku, a zwycięzcą tym był Rafał Blechacz. Wśród słynnych laureatów konkursu są m.in.: Marta Argerich (1965), Krystian Zimerman (1975) i Li Yundi (2000). Więcej o konkursie można przeczytać na stronie: www.chopincompetition2015.com

Scheduled Muzyka

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Świętujemy urodziny Chopina w Golești 🗓

Przy okazji urodzin Fryderyka Chopina, Instytut Polski w Bukareszcie zagości w Golești z przygotowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wystawą o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Można będzie ją podziwiać do końca marca w Dworku rodziny Golești.
01 03.2024 31 03.2024 Muzyka