9.07.2017 Muzyka

Legenda europejskiego jazzu w Rumunii

Jeden z najbardziej oryginalnych europejskich muzyków jazzowych polski trębacz i kompozytor Tomasz Stańko zagra 9 lipca wraz z Enrico Ravą oraz członkami ich kwintetu na zakończenie niezwykłego Gărâna Jazz Festival.

Gărâna Jazz Festival to najciekawsza impreza jazzowa w Rumunii. W czasie czterodniowego święta muzyki na plenerowej scenie, ustawionej na otoczonej niewysokimi górami Semenic polanie, pojawiają się najlepsi wykonawcy z różnych części świata. Publiczność słucha ich do późnych godzin nocnych, siedząc na grubych drewnianych balach. Festiwalowi towarzyszą też mniejsze koncerty w innych lokalizacjach.

Na Gărâna Jazz Festival, który w tym roku odbędzie się w dniach 6-9 lipca 2017 r., dzięki zaproszeniom dyrektora festiwalu i wielkiego znawcy jazzu Mariusa Giury, regularnie koncertują też Polacy. Ich udział w tym wydarzeniu wspiera Instytut Polski z Bukaresztu. 

Po zeszłorocznym entuzjastycznie przyjętym występie kwintetu Wojtka Mazolewskiego, tego lata na  festiwalowej scenie pojawi się człowiek, który współtworzył legendę polskiego jazzu – trębacz i kompozytor Tomasz Stańko. Artysta światowej sławy współpracował m.in. z takimi polskimi muzykami jak Krzysztof Komeda, Jan Garbarek, Adam Makowicz czy Michał Urbaniak. Koncertował i nagrywał także z takimi sławami jak Cecil Taylor, Peter Warren, Stu Martin, Gary Peacock, Dino Saluzzi, Edward Vesala, Dave Holland, Don Cherry. 

W ramach trasy koncertowej z okazji swoich 75 urodzin, polski trębacz wystąpi na 21. edycji Gărâna Jazz Festival wraz z inną legendą trąbki – wyśmienitym Włochem Enrico Ravą. Będą im towarzyszyli pozostali członkowie kwintetu, czyli włoski pianista Giovanni Guidi oraz mieszkających w Stanach Zjednoczonych basista Reuben Rogers i perkusista Gerald Cleaver. Piątka muzyków doskonale łączy w swoim programie energię jazzu europejskiego z siłą jazzu amerykańskiego. Spotkanie tak wybitnych osobowości muzycznych z różnych krajów gwarantuje słuchaczom wielkie emocje podczas ich jedynego koncertu w Rumunii. 

Urodzony w 1942 roku Tomasz Stańko, mistrz improwizacji, którą ceni w muzyce najbardziej, był pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Jazzowej (2003). W 2014 roku Akademia Jazzu przyznała mu Prix du Musicien Européen – Nagrodę Europejskiego Muzyka Roku, zaś niezależne stowarzyszenie ponad 140. dziennikarzy muzycznych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii uhonorowało go nagrodą Preis der Deutschen Schallplattenkritik. Zdobył także wiele innych wyróżnień. Nagrał ponad 40 płyt i współtworzył muzykę do kilkunastu filmów. 

Poprzednio Tomasz Stańko gościł w Rumunii w 2013 roku na festiwalu jazzowym Bukareszcie. W ostatnich latach na Gărâna Jazz Festival koncertowali m.in. tacy polscy muzycy jak: Jan Garbarek (2007), Leszek Możdżer (2008), Andrzej Jagodziński (2009), Marcin Wasilewski Trio (2010), Adam Bałdych i Paweł Kaczmarczyk (2015).

Pełen program festiwalu i bilety: www.garana-jazz.ro

Zobacz zdjęcia z ubiegłorocznego Gărâna Jazz Festival: 

Am pregătit pentru voi o galerie cu fotografii de la Garana Jazz Fest 2016. La ediția aniversară de 20 ani a…

Posted by Institutul Polonez / Instytut Polski w Bukareszcie on Tuesday, July 12, 2016

Scheduled Muzyka

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Świętujemy urodziny Chopina w Golești 🗓

Przy okazji urodzin Fryderyka Chopina, Instytut Polski w Bukareszcie zagości w Golești z przygotowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wystawą o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Można będzie ją podziwiać do końca marca w Dworku rodziny Golești.
01 03.2024 31 03.2024 Muzyka