7.02.2018 - 11.02.2018 Muzyka

Powiew polskich gór w rumuńskim Ateneum

Poemat symfoniczny „Krzesany”, autorstwa wybitnego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara, otworzy program koncertów w dniach 8 i 9 lutego w Filharmonii Narodowej w Bukareszcie.Wydarzenie jest elementem obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę współorganizowanych przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku.

Słowo „krzesany”, będące tytułem utworu Kilara, oznacza charakterystyczną dla tańców polskich górali z regionu Podhala grupę kroków tanecznych, w tym uderzanie piętą o piętę podczas wyskoku.

Skomponowany w 1974 roku utwór Wojciecha Kilara (1932-2013) jest stylizacją tego tańca.  Wywołuje też skojarzenia z innymi elementami typowymi dla muzyki ludowej Podhala, leżącego u stóp najwyższych gór w Polsce – Tatr i słynącego z bardzo bogatych tradycji muzycznych oraz pięknych strojów ludowych.

Dyrygrent Jan Krenz, który prowadził prawykonanie utworu, powiedział do kompozytora: „Otworzyłeś szeroko okno i wpuściłeś do pokoju muzyki polskiej świeże górskie powietrze.”

W programie obu koncertów w Bukareszcie znajdą się również utwory „Rapsodia na temat Paganiniego na fortepian i orkiestrę”  Sergieja Rachmaninowa oraz „Suita z opery Carmen” autorstwa Georgesa Bizeta / Rodiona Szczedrina. Wykona je orkiestra Filharmonii Narodowej im. George Enescu pod batutą Horii Andreescu. Solistką koncertów będzie bułgarska pianistka Plamena Mangova.

Instytut Polski z Bukaresztu jest partnerem wydarzenia.

Koncerty odbędą się w Dużej Sali Ateneum Rumuńskiego (ul. Franklin 1-3), o godz. 19.00.

Informacje o biletach na stronie organizatora >>>

Więcej informacji Wojciechu Kilarze >>>

from to
Scheduled Muzyka

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Świętujemy urodziny Chopina w Golești 🗓

Przy okazji urodzin Fryderyka Chopina, Instytut Polski w Bukareszcie zagości w Golești z przygotowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wystawą o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Można będzie ją podziwiać do końca marca w Dworku rodziny Golești.
01 03.2024 31 03.2024 Muzyka