9.09.2020 - 17.09.2020 Historia, Sztuki wizualne

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – Cecilia Cuțescu-Storck

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką czwartego odcinka jest Cecilia Cuțescu-Storck (1879-1969) – wybitna rumuńska malarka i pierwsza kobieta w Europie, która została profesorką państwowej akademii sztuki.

Miała wielki talent artystyczny, kształtowała życie międzywojennej rumuńskiej bohemy, a swoją pozycję wykorzystywała do tego, by pomagać innym zdolnym kobietom. Mimo kariery malarskiej i naukowej wychowała troje dzieci, a każde z nich w dorosłym życiu zajęło się inną dziedziną sztuki. Poznaj historię Cecilii Cuțescu-Storck, a będąc w Bukareszcie odwiedź jej dom, w którym dziś mieści się jeden z oddziałów Muzeum Bukaresztu (https://muzeulbucurestiului.ro/en/the-frederic-storck-and-cecilia-cutescu-storck-museum.html)

https://youtu.be/kDyW0FEl46M 

Zobacz poprzedni, trzeci odcinek serii o Irenie Sendler, polskiej bohaterce II wojny światowej, która uratowała przed śmiercią setki, a według innych szacunków tysiące dzieci: 

https://youtu.be/yJnFlsLoJd0

Publikację serii 10 krótkich filmów animowanych z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” Instytut Polski w Bukareszcie rozpoczął 12 sierpnia 2020 roku opowieścią o wybitnej polskiej alpinistce Wandzie Rutkiewicz. Polecamy ten film:

https://youtu.be/iLq63OZ-Kpg

Wszystkie filmy animowane cyklu można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie. Każda z animacji prezentuje historię jednej kobiety, która zapisała się w historii Polski lub Rumunii.

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

Filmy, zrealizowane przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna, są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku. Opowiada ona o 34 wybitnych kobietach z obu krajów.

Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii.

Do tej pory w Rumunii była prezentowana m.in.: w Bukareszcie, Klużu, Sybinie, Râmnicu Vâlcea, Jassach, Suczawie, Krajowej, Alba Iulii, Hosmanie oraz w stolicy Republiki Mołdawii – Kiszyniowie.

=============

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński

from to
Scheduled Historia Sztuki wizualne

Dyskusje o latach 80′ w Rumunii i

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na premierę tomu „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych.
04 04.2024 Historia

„Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w Ramnicu Valcea 🗓

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. W dniach 14 marca - 30 kwietnia 2024 roku wspólnie z Biblioteką Okręgową "Antim Ivireanul" Valcea, zapraszamy do obejrzenia wystawy, zatytułowanej „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Nauki (Dnia Pi).
14 03.2024 30 04.2024 Historia

Wystawa „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”

W 2021 roku obchodziliśmy stulecie nawiązania polsko-rumuńskich stosunków wojskowych. W dniu 3 marca 1921 r. w Bukareszcie przedstawiciele Polski i Rumunii podpisali „Konwencję o przymierzu odpornym między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” oraz tajną konwencję wojskową. Ta data to symboliczny początek relacji wojskowych pomiędzy oboma krajami. Z tej okazji Instytut Polski w Bukareszcie przygotował wystawę „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”, którą można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Devie, w okresie 13.03 - 30.04.2024.
13 03.2024 30 04.2024 Historia