9.09.2020 - 17.09.2020 Historia, Sztuki wizualne

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – Cecilia Cuțescu-Storck

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką czwartego odcinka jest Cecilia Cuțescu-Storck (1879-1969) – wybitna rumuńska malarka i pierwsza kobieta w Europie, która została profesorką państwowej akademii sztuki.

Miała wielki talent artystyczny, kształtowała życie międzywojennej rumuńskiej bohemy, a swoją pozycję wykorzystywała do tego, by pomagać innym zdolnym kobietom. Mimo kariery malarskiej i naukowej wychowała troje dzieci, a każde z nich w dorosłym życiu zajęło się inną dziedziną sztuki. Poznaj historię Cecilii Cuțescu-Storck, a będąc w Bukareszcie odwiedź jej dom, w którym dziś mieści się jeden z oddziałów Muzeum Bukaresztu (https://muzeulbucurestiului.ro/en/the-frederic-storck-and-cecilia-cutescu-storck-museum.html)

https://youtu.be/kDyW0FEl46M 

Zobacz poprzedni, trzeci odcinek serii o Irenie Sendler, polskiej bohaterce II wojny światowej, która uratowała przed śmiercią setki, a według innych szacunków tysiące dzieci: 

https://youtu.be/yJnFlsLoJd0

Publikację serii 10 krótkich filmów animowanych z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” Instytut Polski w Bukareszcie rozpoczął 12 sierpnia 2020 roku opowieścią o wybitnej polskiej alpinistce Wandzie Rutkiewicz. Polecamy ten film:

https://youtu.be/iLq63OZ-Kpg

Wszystkie filmy animowane cyklu można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie. Każda z animacji prezentuje historię jednej kobiety, która zapisała się w historii Polski lub Rumunii.

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

Filmy, zrealizowane przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna, są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku. Opowiada ona o 34 wybitnych kobietach z obu krajów.

Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii.

Do tej pory w Rumunii była prezentowana m.in.: w Bukareszcie, Klużu, Sybinie, Râmnicu Vâlcea, Jassach, Suczawie, Krajowej, Alba Iulii, Hosmanie oraz w stolicy Republiki Mołdawii – Kiszyniowie.

=============

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński

from to
Scheduled Historia Sztuki wizualne

Wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” przy Placu Uniwersyteckim

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. Siedemdziesiąt pięć lat po jej zakończeniu Instytut Polski oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego w dniach 19 października-3 grudnia 2020 roku zapraszają nieopodal Placu Uniwersyteckiego w Bukareszcie, gdzie na ogrodzeniu Pałacu Suțu, który mieści Muzeum Miasta Bukareszt można zobaczyć wystawę zatytułowaną „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”.
19 10.2020 03 12.2020 Historia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” –

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką szóstego odcinka jest Viorica Agarici (1886–1979) - Rumunka, która w czasie II wojny światowej wykazała się wielką odwagą pomagając Żydom.
09 10.2020 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” –

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką piątego odcinka jest Zofia Stryjeńska (1891-1976) – wybitna polska malarka, ilustratorka, scenografka, która kochała sztukę ponad wszystko i zapłaciła za to bardzo wysoką cenę.
01 10.2020 09 10.2020 Sztuki wizualne