9.09.2020 - 17.09.2020 Historia, Sztuki wizualne

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – Cecilia Cuțescu-Storck

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką czwartego odcinka jest Cecilia Cuțescu-Storck (1879-1969) – wybitna rumuńska malarka i pierwsza kobieta w Europie, która została profesorką państwowej akademii sztuki.

Miała wielki talent artystyczny, kształtowała życie międzywojennej rumuńskiej bohemy, a swoją pozycję wykorzystywała do tego, by pomagać innym zdolnym kobietom. Mimo kariery malarskiej i naukowej wychowała troje dzieci, a każde z nich w dorosłym życiu zajęło się inną dziedziną sztuki. Poznaj historię Cecilii Cuțescu-Storck, a będąc w Bukareszcie odwiedź jej dom, w którym dziś mieści się jeden z oddziałów Muzeum Bukaresztu (https://muzeulbucurestiului.ro/en/the-frederic-storck-and-cecilia-cutescu-storck-museum.html)

https://youtu.be/kDyW0FEl46M 

Zobacz poprzedni, trzeci odcinek serii o Irenie Sendler, polskiej bohaterce II wojny światowej, która uratowała przed śmiercią setki, a według innych szacunków tysiące dzieci: 

https://youtu.be/yJnFlsLoJd0

Publikację serii 10 krótkich filmów animowanych z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” Instytut Polski w Bukareszcie rozpoczął 12 sierpnia 2020 roku opowieścią o wybitnej polskiej alpinistce Wandzie Rutkiewicz. Polecamy ten film:

https://youtu.be/iLq63OZ-Kpg

Wszystkie filmy animowane cyklu można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie. Każda z animacji prezentuje historię jednej kobiety, która zapisała się w historii Polski lub Rumunii.

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

Filmy, zrealizowane przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna, są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku. Opowiada ona o 34 wybitnych kobietach z obu krajów.

Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii.

Do tej pory w Rumunii była prezentowana m.in.: w Bukareszcie, Klużu, Sybinie, Râmnicu Vâlcea, Jassach, Suczawie, Krajowej, Alba Iulii, Hosmanie oraz w stolicy Republiki Mołdawii – Kiszyniowie.

=============

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński

from to
Scheduled Historia Sztuki wizualne

Historia „Solidarności” w Târgu Jiu 🗓

W tym roku mija 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Przy tej okazji chcielibyśmy przypomnieć trudną historię NSZZ Solidarność. Można ją poznać do 4 grudnia w Muzeum Powiatowym Gorj „Alexandru Ștefulescu”, na dziedzicu Muzeum Sztuki w Târgu Jiu. Wystawa „40. rocznica rewolucji Solidarności” przygotowana w rumuńskiej wersji językowej przez Instytut Polski w Bukareszcie, opowiada genezę powstania „Solidarności” oraz jej wpływ na losy Europy Środkowo-Wschodniej.
04 11.2021 04 12.2021 Historia

Stulecie Stanisława Lema w programie Narodowego Festiwalu

Premiera słuchowiska radiowego na podstawie słynnej powieści Stanisława Lema „Solaris”, multimedialna instalacja poświęcona twórczości wybitnego pisarza SF oraz wystawa „Bestiariusz Lema według Mroza” znajdą się w programie tegorocznej, 31. edycji Narodowego Festiwalu Teatralnego, który odbędzie się 6-14 listopada 2021.
07 11.2021 14 11.2021 Sztuki wizualne, Teatr

Rok Stanisława Lema 🗓

W stulecie urodzin Stanisława Lem prezentujemy wystawę ilustracji Daniela Mroza do tekstów Lema, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Suțu - Muzeum Miasta Bukareszt, do 5 listopada.
19 10.2021 05 11.2021 Sztuki wizualne