9.09.2020 - 17.09.2020 Historia, Sztuki wizualne

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – Cecilia Cuțescu-Storck

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką czwartego odcinka jest Cecilia Cuțescu-Storck (1879-1969) – wybitna rumuńska malarka i pierwsza kobieta w Europie, która została profesorką państwowej akademii sztuki.

Miała wielki talent artystyczny, kształtowała życie międzywojennej rumuńskiej bohemy, a swoją pozycję wykorzystywała do tego, by pomagać innym zdolnym kobietom. Mimo kariery malarskiej i naukowej wychowała troje dzieci, a każde z nich w dorosłym życiu zajęło się inną dziedziną sztuki. Poznaj historię Cecilii Cuțescu-Storck, a będąc w Bukareszcie odwiedź jej dom, w którym dziś mieści się jeden z oddziałów Muzeum Bukaresztu (https://muzeulbucurestiului.ro/en/the-frederic-storck-and-cecilia-cutescu-storck-museum.html)

https://youtu.be/kDyW0FEl46M 

Zobacz poprzedni, trzeci odcinek serii o Irenie Sendler, polskiej bohaterce II wojny światowej, która uratowała przed śmiercią setki, a według innych szacunków tysiące dzieci: 

https://youtu.be/yJnFlsLoJd0

Publikację serii 10 krótkich filmów animowanych z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” Instytut Polski w Bukareszcie rozpoczął 12 sierpnia 2020 roku opowieścią o wybitnej polskiej alpinistce Wandzie Rutkiewicz. Polecamy ten film:

https://youtu.be/iLq63OZ-Kpg

Wszystkie filmy animowane cyklu można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie. Każda z animacji prezentuje historię jednej kobiety, która zapisała się w historii Polski lub Rumunii.

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

Filmy, zrealizowane przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna, są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku. Opowiada ona o 34 wybitnych kobietach z obu krajów.

Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii.

Do tej pory w Rumunii była prezentowana m.in.: w Bukareszcie, Klużu, Sybinie, Râmnicu Vâlcea, Jassach, Suczawie, Krajowej, Alba Iulii, Hosmanie oraz w stolicy Republiki Mołdawii – Kiszyniowie.

=============

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński

from to
Scheduled Historia Sztuki wizualne

Polski tydzień w Eforie Sud 🗓

Dwa filmy i wystawę można będzie można obejrzeć w Ogrodzie Letnim w Eforie Sud od 28 czerwca do 4 lipca w ramach projektu Eforie Colorat. Wstęp wolny.
28 06.2021 04 07.2021 Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa “Kolory prawosławia. Polska” w Bacău 🗓

Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą do 9 lipca 2021 roku, można oglądać w Kompleksie Muzealnym "Iulian Antonescu" w Bacău.
07 06.2021 09 07.2021 Historia

Opowieść o Janie Pawle II w Suczawie

O papieżu Janie Pawle II w stulecie urodzin ludziom w wielu krajach świata niósł nadzieję i wiarę, a Polaków zachęcał do walki o wolność, kochał góry, kajakarstwo, odwiedził wszystkie kontynenty – Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł II był jedną z najważniejszych postaci XX wieku. Centrum Myśli Jana Pawła II i Instytut Polski z Bukaresztu zapraszają na wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny”. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Bukowiny do 30 czerwca.
28 05.2021 30 06.2021 Historia