8.04.2021 - 22.04.2021 Muzyka

Wiosenne tournée z Lutosławskim

Zapraszamy na wiosenne tournée koncertów, które łączy utwór Witolda Lutosławskiego „Preludia taneczne” na klarnet i orkiestę. Koncerty odbędą się online lub z publicznością, w zależności od lokalnej sytuacji epidemiologicznej, w okresie 8-22 kwietnia 2021 r., kolejno w Sibiu, Ramnicu Valcea i Targu Mures. Solistą będzie młody utalentowany klarnecista Petru Pane (16 lat).

Witold Lutosławski (25.01.1913 – 7.02.1994) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych – obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego – polskiego kompozytora.

Od najmłodszych lat wyróżniał się talentem muzycznym. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, a niedługo później także na skrzypcach. Ukończył Warszawskie Konserwatorium Muzyczne oraz studia na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie matematyki. Choć tworzył już wcześniej, za swój właściwy debiut kompozytorski uważał Wariacje symfoniczne (1938 r.)

Podczas II wojny światowej jego kariera kompozytorska została przerwana, a Lutosławski podjął pracę jako pianista w warszawskich kawiarniach, gdzie występował w duecie z Andrzejem Panufnikiem. Po wojnie włączył się w działania związane z odbudową polskiego życia muzycznego,a niedługo później rozpoczął kształtowanie swego własnego, nowoczesnego języka muzycznego.

Mimo okresów różnych fascynacji i ciągłego rozwoju swojej twórczości, Witold Lutosławski był wyjątkowym przypadkiem kompozytora o wyraźnie określonym, bardzo indywidualnym stylu swoich dzieł. Był zarazem awangardzistą, i kontynuatorem tradycji. Znalazł sobie własną drogę, którą konsekwentnie podążał, a jego muzyka jest przykładem idealnej równowagi między formą i treścią, intelektem i emocją. To właśnie zapewniło Lutosławskiemu miejsce wśród największych twórców XX wieku i przełożyło się na liczne odznaczenia i nagrody.

„Preludia taneczne” powstały w 1954 r. na zamówienie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Jest to jeden z utworów dydaktycznych, stworzonych w okresie fascynacji Lutosławskiego polskim folklorem. Należy do najczęściej grywanych dzieł Lutosławskiego, zarówno w salach koncertowych, jak i w szkołach muzycznych.

Szczegółowy program:

8 kwietnia 2021, godz. 19:00, Sala Thalia, Sibiu

dostęp online: www.filarmonicasibiu.ro lub YT Filharmonii Sibiu 

Orkiestra Filarharmonii Sibiu
Dyrygent: Gheorghe Costin
Soliści: Oxana Corjos – fortepian
            Petru Pane – klarnet

M. Reger – Wariacje i fuga na temat Mozarta

W. Lutosławski – Preludia taneczne na klarnet i orkiestrę kameralną
R. Schumann – Fantazja a-moll na fortepian i orkiestrę 


12 kwietnia 2021, godz. 19:00, Sala filharmonii w Râmnicu Vâlcea

dostęp online: FB Filharmonii Vâlcea

Orkiestra Filarharmonii „Ion Dumitrescu” w Râmnicu-Vâlcea
Dyrygent: Adrian Petrescu
Soliści: Oxana Corjos – fortepian
            Petru Pane – klarnet

W. A. Mozart – Uwertura do opery “Wesele Figara”
W. Lutosławski – Preludia taneczne na klarnet i orkiestrę kameralną

R. Schumann – Fantazja a-moll na fortepian i orkiestrę
W. A. Mozart – Symfonia C-dur nr 28 

22 kwietnia 2021, godz. 19:00, Pałac kultury w Târgu Mureş

dostęp online: FB Filharmonii Mures lub YT Filharmonii Mures

Orkiestra Filharmonii w Târgu Mureş
Dyrygent: Gheorghe Costin
Soliści: Oxana Corjos – pian
            Petru Pane – clarinet

W. A. Mozart – Symfonia C-dur nr 41, ”Jupiter” KV 551
W. Lutosławski – Preludia taneczne na klarnet i orkiestrę kameralną

J. Strauss – Burleska d-moll na fortepian i orkiestrę

from to
Scheduled Muzyka

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Świętujemy urodziny Chopina w Golești 🗓

Przy okazji urodzin Fryderyka Chopina, Instytut Polski w Bukareszcie zagości w Golești z przygotowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wystawą o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Można będzie ją podziwiać do końca marca w Dworku rodziny Golești.
01 03.2024 31 03.2024 Muzyka