20.06.2023 Teatr

Spektakl Instytutu Grotowskiego na Festiwalu Undercloud w Bukareszcie

Przedstawienie prestiżowego Instytutu Jerzego Grotowskiego z Wrocławia „W zawieszeniu” w reż. Artiego Grabowskiego znalazł się w programie Międzynarodowego Festiwalu Teatru Niezależnego UNDERCLOUD, który odbędzie się w Bukareszcie w dniach 19-25 czerwca 2023 r.

„W zawieszeniu” jest kameralnym, a zarazem dynamicznym seansem teatralnym z pogranicza teatru wizualnego i fizycznego. To dramaturgiczna próba zmierzenia się z tematem tabu, jakim jest choroba onkologiczna. To opowieść o walce, o codziennych bitwach o godność, o cierpieniu i bólu; o oswajaniu nieuniknionego, czerpaniu radości zaklętej w okruchach naszej egzystencji… o nadziei. Inspiracją do spektaklu były eseje Susan Sontag „Choroba jako metafora” oraz filozofia Karla Jaspersa. Ideę powstania projektu „W zawieszeniu” zainicjowała Marta Paradecka, w momencie gdy doświadczyła sytuacji granicznej, która w jej przypadku przybrała formę choroby. „Pomysł na ujęcie dramaturgiczne tej sytuacji jest także odpowiedzią na ciągle zadawane pytania innych osób o to, jak się czuję w trakcie choroby”. Spektakl jest epitafium dla Marty.

Spektakl zostanie pokazany we wtorek, 20 czerwca 2023 o godz. 20.00 w Sali Iosif Naghiu Teatru Rumuńskich Dramaturgów w Bukareszcie, Calea Griviței 64-66.

Bilety: https://theatrum.ro/spectacol/in-suspension/8388128/

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu funkcjonuje od 1989 r. i jest miejską instytucją kultury, która realizuje, dokumentuje i upowszechnia wiedzę o Jerzym Grotowskim i jego Teatrze Laboratorium oraz przygotowuje wydarzenia, wpisującą się ideowo w praktykę twórczą Jerzego Grotowskiego.

Więcej szczegółów: https://www.undercloud.ro/program-undercloud-2022/in-suspension/

Fot.: Agnieszka Seidel-Kożuch

Scheduled Teatr

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia