20.10.2023 - 21.10.2023 Inne

Piotr Socha w Rumunii

Piotr Socha, jeden z najbardziej lubianych polskich ilustratorów, znany z humorystycznych rysunków, przyjeżdża do Rumunii! 20 października będzie można go spotkać w Jassach i 21 października w Bukareszcie.

20 października Piotr Socha poprowadzi warsztaty w ramach FILIT Iași (12.00-14.00, Palatul Copiilor Iași, Sala de festivitati), a 21 października warsztaty i talk podczas Bucharest Graphic Days. (11.30-13.30, Mansarda OAR B, St. Sf. Constantin nr 32 oraz 19.00 Instytut Cervantes).
Jego gigantyczne książki, pełne informacji o pszczołach i drzewach, ukazały się w języku rumuńskim w wydawnictwie Frontiera Publishing.

Celem warsztatów jest stworzenie wspólnej pracy o bardzo dużych wymiarach (4x2m), wychodząc od podejścia, koncepcji wizualnej i rozwiązań technicznych z książek dla dzieci „Drzewa”, „Pszczoły” i „Księga brudu” autorstwa Piotra Sochy.

 

Piotr Socha (1966) – grafik, ilustrator, kucharz amator.

Przez wiele lat współpracował jako ilustrator z redakcjami Gazety Wyborczej, Dużego Formatu, Wysokich Obcasów, Polityki, Newsweeka, Przekroju, Playboya, Harward Business Review, Machiny i wielu innych.

Od 2013 roku współpracuje jako ilustrator z Wydawnictwem Dwie Siostry, dla którego zaprojektował trzy książki dla dzieci – „Pszczoły” ( wydanej w 2015 roku, tłumaczonej na 32 języki) i „Drzewa” (wydanej w 2018 roku, tłumaczonej na 28 języków). Autorem tekstu do obu książek jest Dr.Wojciech Grajkowski. Książka „Pszczoły” była wielokrotnie nagradzana w Polsce i poza jej granicami.

Najnowszą książkę „Brud. Cuchnąca historia higieny” (wydana w 2021, tłumaczona na 12 języków), stworzył wspólnie z Moniką Utnik-Strugałą, która napisała do niej tekst.

Książka otrzymała kilka nagród w Polsce, między innymi Mądra Książka Roku 2021. Jest nominowana do nagrody Mądra Książka Roku w Austrii. Jeden z największych niemieckich dzienników, Suddeutsche Zeitung, wybrał ją również jako jedną z kilku najlepszych książek non fiction dla dzieci w 2022 roku.

W czasie wolnym uprawia nordic-walking, czyta książki historyczne, myśli o podróżach.

from to
Scheduled Inne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne