20.10.2023 - 21.10.2023 Inne

Piotr Socha w Rumunii

Piotr Socha, jeden z najbardziej lubianych polskich ilustratorów, znany z humorystycznych rysunków, przyjeżdża do Rumunii! 20 października będzie można go spotkać w Jassach i 21 października w Bukareszcie.

20 października Piotr Socha poprowadzi warsztaty w ramach FILIT Iași (12.00-14.00, Palatul Copiilor Iași, Sala de festivitati), a 21 października warsztaty i talk podczas Bucharest Graphic Days. (11.30-13.30, Mansarda OAR B, St. Sf. Constantin nr 32 oraz 19.00 Instytut Cervantes).
Jego gigantyczne książki, pełne informacji o pszczołach i drzewach, ukazały się w języku rumuńskim w wydawnictwie Frontiera Publishing.

Celem warsztatów jest stworzenie wspólnej pracy o bardzo dużych wymiarach (4x2m), wychodząc od podejścia, koncepcji wizualnej i rozwiązań technicznych z książek dla dzieci „Drzewa”, „Pszczoły” i „Księga brudu” autorstwa Piotra Sochy.

 

Piotr Socha (1966) – grafik, ilustrator, kucharz amator.

Przez wiele lat współpracował jako ilustrator z redakcjami Gazety Wyborczej, Dużego Formatu, Wysokich Obcasów, Polityki, Newsweeka, Przekroju, Playboya, Harward Business Review, Machiny i wielu innych.

Od 2013 roku współpracuje jako ilustrator z Wydawnictwem Dwie Siostry, dla którego zaprojektował trzy książki dla dzieci – „Pszczoły” ( wydanej w 2015 roku, tłumaczonej na 32 języki) i „Drzewa” (wydanej w 2018 roku, tłumaczonej na 28 języków). Autorem tekstu do obu książek jest Dr.Wojciech Grajkowski. Książka „Pszczoły” była wielokrotnie nagradzana w Polsce i poza jej granicami.

Najnowszą książkę „Brud. Cuchnąca historia higieny” (wydana w 2021, tłumaczona na 12 języków), stworzył wspólnie z Moniką Utnik-Strugałą, która napisała do niej tekst.

Książka otrzymała kilka nagród w Polsce, między innymi Mądra Książka Roku 2021. Jest nominowana do nagrody Mądra Książka Roku w Austrii. Jeden z największych niemieckich dzienników, Suddeutsche Zeitung, wybrał ją również jako jedną z kilku najlepszych książek non fiction dla dzieci w 2022 roku.

W czasie wolnym uprawia nordic-walking, czyta książki historyczne, myśli o podróżach.

from to
Scheduled Inne

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Dzieciństwo między prawami, pamięcią a wyobraźnią –

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z Teatrem „Andrei Mureșanu” organizuje w Sfântu Gheorghe wyjątkowe i edukacyjne podwójne wydarzenie wystawiennicze, które odbędzie się w niezwykłym miejscu – nowym centrum wielofunkcyjnym otwartym niedawno w dawnej fabryce tytoniu. Dwie wystawy – jedna o prawach dziecka, druga o życiu „ojca tych praw”, pedagoga Janusza Korczaka – zostaną otwarte 29 maja o godzinie 18:00, oferując publiczności wyjątkowe doświadczenie kulturowe w przeddzień symbolicznego święta dedykowanego najmłodszym.
29 05.2025 30 06.2025 Historia, Inne

Projekcja filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w

Życie Lecha Wałęsy, przywódcy legendarnego ruchu „Solidarności”, który przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, po mistrzowsku przedstawione przez zdobywcę Oscara Andrzeja Wajdę będzie można poznać podczas projekcji filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Pokaz odbędzie się w piątek, 23 maja, w Centrum „Căușeni HUB” w Căușeni w ramach Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej. Wstęp wolny!
23 05.2025 Inne