10.12.2023 Teatr

Stary Burek i wilk – premiera w Radio Romania Cultural

Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprasza w niedzielę 10 grudnia od godz. 9.00 na antenie Radia Romania Cultural na premierę słuchowiska Stary Burek i wilk - słowackiej baśni ludowej, scenariusz i reżyseria Gavriil Pinte.

Baśnie pochodzące ze słowackiego folkloru po raz kolejny świadczą o niewyczerpanym duchowym geniuszu twórców ludowych, ujawnionym w godnych podziwu i znaczących pozach i kreacjach. Badanie tych „literackich klejnotów” ujawnia fascynujący wszechświat o wielkim bogactwie i różnorodności tematów i motywów z pradawnego i niezwykle inspirującego   obszaru etno-folklorystycznego, nawet jeśli ich duchowa i moralna substancja znajduje się pod wpływem sąsiednich narodów i duchowych przestrzeni całej Europy Środkowej i Wschodniej.  Bajka przywodzi na myśl temat przyjaźni i lojalności, przypominając przygody sympatycznych muzyków w drodze do Bremy w opowieści braci Grimm. Tym samym bohaterowie opowieści – Pies, Wilk, Kot, Świnia, Lis i Niedźwiedź – rzucają wyzwanie ponadczasowym ludzkim tematom, proponując mądre rozwiązania trudnych życiowych sytuacji. Prosty wątek narracyjny opowieści, świeżość dialogów wzbogacona humorem podkreślonym przez radiową dramatyzację oraz obsada spektaklu, którą tworzą czołowi aktorzy współczesnej sceny tacy jak: Ion Haiduc, Valentin Teodosiu, Dan Astilean, Felicia Pinte, Petrișor Stan, Vasile Toma, Orodel Olaru, pod wodzą reżysera Gavriila Pinte, to argumenty przemawiające za zaproszeniem skierowanym nie tylko do najmłodszych słuchaczy, ale także rodziców i dziadków, do udziału w tym nowym wydarzeniu Narodowego Teatru Radiowego. Współpraca Narodowego Teatru Radiowym z Instytutem Polskim w Bukareszcie w wieloletnim programie „Opowieści z krajów Europy Środkowej i Wschodniej” jest aktem współpracy kulturalnej, poprzez który Narodowy Teatr Radiowy przyczynia się do poznania i dialogu dziedzictwa tradycji ustnej krajów Europy Wschodniej, ale także do wychowania dzieci w duchu tolerancji i kształtowania wspólnej świadomości europejskiej.

Obsada: Ion Haiduc, Vasile Toma, Felicia Pinte, Orodel Olaru, Petrișor Stan, Dan Astilean, Valentin Teodosiu. montaż: Florin Bădic. Kierownik studia: Milica Creiniceanu. Reżyser muzyczny: Patricia Prundea. Reżyser techniczny: Mirela Georgescu. Redakcja: Irina Soar . Spektakl jest częścią wieloletniego projektu „Opowieści z krajów Europy Środkowej i Wschodniej”, realizowanego przez Narodowy Teatr Radiowym we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie.

Readaptacja: Marina Ilie

Grafika: Kamila Pawłucka

Scheduled Teatr

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia