Strona internetowa http://www.dziecizagranica.gov.pl
Dnia 20 listopada 2020 r., w rocznicę przyjęcia Konwencji o prawach dziecka 1989 r., odbyła się inauguracja akcji informacyjnej, na temat organizacji systemu opieki nad małoletnimi w wybranych państwach Europy, będącej wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Rzecznika Praw Dziecka. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania polskich rodzin z dziećmi, planujących osiedlić się lub już zamieszkałych poza granicami Polski i wynika z troski o ich prawa.
Strona internetowa dziecizagranica.gov.pl stanowi przewodnik ułatwiający i wspomagający poszukiwanie informacji, m.in. na temat modelu edukacji, systemu pomocy socjalnej, opieki społecznej oraz przydatnych danych kontaktowych w państwach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Islandii i Norwegii. Jej celem jest ułatwienie rodzinom osiedlającym się w danym kraju zapoznania się z podstawowymi przepisami i zasadami regulującymi sytuację dziecka i jego rodziców oraz pomocy, którą mogą zaoferować władze lokalne. Taka wiedza pozwoli na uniknięcie ewentualnych problemów wynikających z nieznajomości uregulowań miejscowych oraz ułatwi odnalezienie kontaktu do właściwych instytucji pomocowych.
Zachęcamy do korzystania ze strony!
Ruszyła strona internetowa https://www.dziecizagranica.gov.pl/
– Ochrona praw i interesów obywateli polskich za granicą, zwłaszcza tych najmłodszych, jest powinnością Państwa Polskiego – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podczas wystąpienia inaugurującego działalność strony internetowej dziecizagranica.gov.pl, skierowanej do polskich rodzin mieszkających zagranicą.
Dzięki wspólnej inicjatywie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Rzecznika Praw Dziecka polskie rodziny mieszkające poza granicami Polski za pośrednictwem strony mogą w przystępny sposób zapoznać się z podstawowymi przepisami i zasadami regulującymi sytuację dziecka i jego rodziców w danym kraju europejskim. – Jestem przekonany, że udostępniony (…) portal informacyjny będzie stanowić drogowskaz dla polskich rodzin i pozwoli im na lepszą adaptację w społeczeństwie wybranego kraju – dodał w swoim wystąpieniu wiceminister Wawrzyk.
Portal dziecizagranica.gov.pl to kompendium wiedzy m.in. na temat modelu edukacji, systemu pomocy socjalnej czy opieki społecznej w państwach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Islandii i Norwegii. Znajdują się na niej także informacje na temat pomocy, którą polskim rodzinom mogą zaoferować władze lokalne. Taka wiedza pozwoli uniknąć ewentualnych problemów wynikających z nieznajomości uregulowań miejscowych oraz ułatwi odnalezienie kontaktu do właściwych instytucji pomocowych w sytuacjach kryzysowych.
Uruchomienie strony odbyło się w 31. rocznicę przyjęcia Konwencji o prawach dziecka.