23.07.2024 - 2.09.2024 Aktualności, Wydarzenia

Konkurs im. Jerzego Giedroycia

Konkurs im. Jerzego Giedroycia powraca po pięcioletniej przerwie pod honorowym patronatem Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Radosława Sikorskiego! 

Zapraszamy do udziału w konkursie na najlepsze prace licencjackie, magisterskie i doktorskie poświęcone tematyce polskiej oraz stosunkom polsko-ukraińskim i ukraińsko-polskim. Konkurs został zorganizowany po raz pierwszy w 2006 roku, czyli w 100. rocznicę urodzin Jerzego Giedroycia, w celu uhonorowania jego wkładu w dialog polsko-ukraiński, polską myśl polityczną i szeroko rozumianą historię Polski.

Jerzy Giedoryć znany jest jako redaktor paryskiej „Kultury”, założyciel i dyrektor Instytutu Literackiego, wydawca periodyku „Zeszyty Historyczne” i kompletnej serii Biblioteka „Kultury”. Szczególnie ważna była jego rola w budowaniu relacji polsko-ukraińskich. 

Wznawiamy konkurs nie tylko po to, by przypomnieć wybitną postać Giedroycia, lecz również z myślą o zachęceniu młodych badaczy do studiowania tak historii i współczesności Polski, jak i stosunków polsko-ukraińskich oraz ukraińsko-polskich.

Kapituła przyznaje w ramach Konkursu dyplomy oraz nagrody finansowe:
za pracę licencjacką:
I miejsce: 1000 EUR;
II miejsce: 700 EUR;
III miejsce: 500 EUR;
za pracę magisterską:
I miejsce: 1500 EUR;
II miejsce: 1000 EUR;
III miejsce: 700 EUR;
za rozprawę doktorską:
I miejsce: 2000 EUR;
II miejsce: 1500 EUR;
III miejsce: 1000 EUR;

Regulamin konkursu:

Zgłoszenie udziału w konkursie:

Termin nadsyłania prac: 2 września 2024 roku.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: konkurs.j.giedroycia@instytutpolski.pl
Konkurs organizowany jest przez Instytut Polski w Kijowie we współpracy ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Zakarpackim Uniwersytetem Narodowym im. Wasyla Stefanyka oraz przy wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie. Dołącz do konkursu i przyczyń się do rozwoju nauki i kultury!

Ilustracja: Jerzy Giedoryć w swoim gabinecie, Maison-Laffitte, 1987, zdjęcie ze zbiorów Instytutu Literackiego, fot. Bohdan Paczowski

*Ustawa o szkolnictwie wyższym Ukrainy: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18#Text

from to
Scheduled ical Google outlook Aktualności Wydarzenia