Cerkiew Sw. Katarzyny, prospekt Myru, 1А.
W tym roku mija dziesięć lat od śmierci wybitnego polskiego malarza Jerzego Nowosielskiego. Z okazji rocznicy zapraszamy do zapoznania się z wystawą poświęconą twórczości artysty „Współczesna ikona – Jerzy Nowosielski”. Autorka wystawy, Krystyna Czerni, analizując kluczowe prace Nowosielskiego, przedstawia ścieżkę rozwoju twórcy jako współczesnego ikonopisarza.
Nowosielski urodził się w Krakowie, w polsko-ukraińskiej (łemkowskiej) rodzinie. Studiował i wykładał malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na jego twórczość silny wpływ wywarł okres studiów w Ławrze Uniowskiej pod Lwowem i zapoznanie się z kolekcją karpackich ikon Andrija Szeptyckiego.
Na początku swojej artystycznej drogi Nowosielski był związany z polską awangardą. Należał do środowiska skupionego wokół Tadeusza Kantora, którego był asystentem. Tworzył scenografie dla Teatru Lalek w Łodzi. Jednocześnie był głęboko zanurzony w studiowanie prawosławnej teologii. Wykorzystując środki wyrazu niefiguratywnego awangardowego malarstwa, pisał ikony, tworzył ikonostasy i projekty prawosławnych cerkwi.
Krystyna Czerni – znawczyni sztuki, doktor filozofii. Autorka telewizyjnych programów o sztuce, członkini redakcji miesięcznika „Znak”, współpracuje z IRSA. Pisze książki o sztuce.
W październiku-grudniu wystawa zostanie pokazana w Czernichowie, Połtawie, Charkowie i Użhorodzie.
Współorganizatorzy wystawy:
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski