Do XIX w. antysemityzm miał charakter głównie religijny
Do XIX w. antysemityzm miał charakter głównie religijny (oskarżanie Żydów o zamordowanie Jezusa Chrystusa oraz dokonywanie rytualnych mordów religijnych) i przejawiał się w dyskryminujących przepisach prawnych, rzadziej w pogromach, przymusowej chrystianizacji (Hiszpania 1492), czy wypędzaniu ludności żydowskiej z poszczególnych krajów (z Anglii 1290, z Francji 1306 i 1394, z Hiszpanii i Portugalii 1492-1497; w Rosji zakaz osiedlania się Żydów obowiązywał od XV w. do 1772).
W XIX w. jego podłożem stały się również przesłanki gospodarcze i polityczne, przejawiające się traktowaniem środowisk żydowskich jako konkurencji w życiu gospodarczym oraz oskarżaniem Żydów o spisek w celu przejęcia władzy nad światem. Antysemityzm potęgowały rozpowszechnione pod koniec XIX w. idee syjonizmu. Powstały wówczas na terenie Niemiec i Austro-Węgier pierwsze partie polityczne zawierające w swych programach hasła antysemicke. W wielu krajach nastroje antysemityzmu były wykorzystywane do walki politycznej i rozładowywania napięć społecznych (m.in. pogromy w Rosji 1881, 1903-1906 i innych krajach Europy Wschodniej spowodowały masową emigrację Żydów do Europy Zachodniej i USA).
W Polsce w okresie międzywojennym nasiliły się oskarżenia Żydów o związki z komunizmem i monopolizowanie życia gospodarczego. Po zdobyciu władzy przez A. Hitlera antysemityzm stał się oficjalnym składnikiem ideologii i polityki III Rzeszy, zmierzającej do „radykalnego rozwiązania kwestii żydowskiej” (Ustawy Norymberskie 1935, „noc kryształowa” XI 1938, konferencja w Wannsee 1942 oraz będące jej wynikiem metodyczne ludobójstwo – Holocaust, przeprowadzane w obozach zagłady i obozach koncentracyjnych, w wyniku którego zginęła większość Żydów ze środkowej i wschodniej Europy).
Pod wpływem III Rzeszy antysemityzm rozwijał się w także na Węgrzech i w Rumunii oraz w anektowanych przez Niemcy, Czechosłowacji i Austrii. Prezentowany jako antysyjonizm, występował również w ZSRR i krajach satelickich (1946 pogrom kielecki, 1952 proces R. Slanskyego w Czechosłowacji, 1953 tzw. sprawa lekarzy kremlowskich, 1968 wydarzenia marcowe w Polsce). Współcześnie antysemityzm jest potępiany przez społeczność międzynarodową, do jego zwalczania przyczynia się, od Soboru Watykańskiego II, także Kościół katolicki.