Na wyspie w Kryłowie spotkają się uczestnicy tegorocznej, szóstej edycji Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa
Impreza została przeniesiona z Dołhobyczowa, gdzie rozpoczęto budowę mostu granicznego.
29 sierpnia na kryłowskiej wyspie, przy znaku granicznym 835, bawić się będą miłośnicy muzyki z Polski i Ukrainy. Zgodę na organizację imprezy wydali zarówno komendanci straży granicznej obu krajów, jak i wojewodowie – lubelski oraz wołyński. Dodatkowo MON zezwolił na lokalizację mostu pontonowego na Bugu. Na razie jeszcze nie wiadomo, jakie zespoły i jacy wokaliści zaśpiewają w Kryłowie. Trwają w tej sprawie uzgodnienia.
Z imprezy cieszą się władze Mircza.
– Zabiegaliśmy o nią. No i udało się. Zrobimy wszystko, aby uczestnicy tych spotkań wyjechali od nas zadowoleni – mówi wójt, Lech Szopiński.
30 sierpnia Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa przeniosą się do Nowowołyńska na Ukrainę. Poprzednie edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wzięły w nich udział tysiące osób. Koncertowały znane i lubiane zespoły. Organizatorzy nie mają wątpliwości, że i w tym roku dopisze publiczność. Dzięki podpisanej umowie o ruchu przygranicznym, mieszkający przy naszej granicy Ukraińcy nie będą musieli nabywać kosztownych wiz.
,,LAND ART – sztuka na granicy”
Sztuka ziemi – inaczej sztuka krajobrazu lub land art to działalność artystyczna ,której obszarem działania jest przestrzeń ziemi,obszar środowiska naturalnego ,przekształcony przez artystę dla stworzenia działania o charakterze artystycznym.
Idea działania artstycznego na granicy polsko- ukraińskiej jest ukazanie ,że natura i sztuka jest ponad granicami sztucznie ustanowionymi przez człowieka.
Działania pod hasłem ,,Land art – sztuka na granicy”zainaugurowano po raz pierwszy w 2008 roku podczas Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa na granicy w miejscowości Dołhobyczów/ Uhryniów. Autorem pracy był lubelski artysta Jarosław Koziara.
W tym roku projekt będzie realizowany na granicy polsko-ukraińskiej w miejscowości Kryłow.
Kontynuując idee działań i wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu (wyspa,rzeka), Jarosław Koziara wraz z młodymi artystami ukraińskimi wykona instalacje artystyczne na rzece Bug ,który jest w tym miejscu naturalną,a także administracyjną granicą między państwami.
Finał projektu będzie można obejrzeć 29.08.2009 o godz.20.00 podczas finałowego koncertu Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa .
Projekt ,,Land art -sztuka na granicy” zostanie zrealizowany dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Kijowie i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.