18 maja, z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły/Jana Pawła II we Lwowie została otwarta wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” organizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II przy udziale Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Instytutu Polskiego w Kijowie. Wystawę otworzyli: Konsul Generalny Eliza Dzwonkiewicz, arcybiskup metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Maksym Kozycki i mer Lwowa Andrij Sadowy.
Z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły/Jana Pawła II, która przypada 18 maja 1920 roku przygotowano wystawę poświęconą życiu papieża.
Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach. Nie brakuje wspomnienia Jego wizyty apostolskiej na Ukrainę w 2001 r.
Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.