25.09.2020 - 3.10.2020 Aktualności, Film, Wydarzenia

XІ Odesski Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Polski program

Jeden z największych festiwali filmowych w Europie Wschodniej. Jego historia sięga jedynie 2010 roku, kiedy to odbyła się pierwsza edycja wówczas jeszcze Międzynarodowego Festiwalu Komediowego. Festiwal podzielony na dwie części – Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych oraz Narodowy Konkurs Filmów Fabularnych, który dzieli się na kategorie filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych. Najlepsze filmy nagradzane są statuetką Złotego Diuka.

Festiwal Festiwalów

„Ikar. Legenda Mietka Kosza”

(reż. – Maciej Pieprzyca, Polska, 2019)

Wbrew wszelkim przeciwnościom losu i własnym ograniczeniom Mietek Kosz zostaje wirtuozem fortepianu. Jednak okrzykniętemu geniuszem chłopakowi oszałamiająca kariera nie daje szczęścia.

Dostępny – 25.09 – 03.10

Pokazy Specjalne

„Numery”

(reż. – Oleg Sencow, Akhtem Seitablaev, Ukraina-Polska-Czechy-Francja, 2020)

„Numery” to adaptacja sztuki teatralnej, którą Sencow napisał w 2011 r. Wówczas nie mógł przypuszczać, że wykreowany świat będzie tak bliski wydarzeniom następnych lat jego życia. Film rozgrywa się w zamkniętej przestrzeni, w której ludzie są tylko numerami. Każdy ich dzień wygląda tak samo, przebiega on ściśle według regulaminu stworzonego przez Wielkie Zero.

Dostępny – 25.09 – 03.10

Film-zamknięcie

„Szarlatan”

(reż. – Agnieszka Holland, Czechy-Irlandia-Polska-Słowacy, 2020)

Film opowiada o słynnym czeskim uzdrowicielu, Janie Mikolášku.
Urodzony w 1887 roku Mikolášek był medycznym samoukiem, który dzięki ogrodniczej profesji znakomicie poznał świat roślin i ich lecznicze właściwości. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród pacjentów byli m.in. Tomas Masaryk, prezydent przedwojennej Czechosłowacji, aktorka Olga Scheinpflugová, malarz i grafik Max Švabinski, kompozytor Josef Bohuslav Foerster, wirtuoz skrzypiec Jaroslav Kocian, a także komunistyczny premier powojennej Czechosłowacji Antonín Zápotocký, po śmierci którego władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia. Główna akcja filmu rozgrywać się będzie w latach 50. XX wieku i opowie o zderzeniu Mikoláška z machiną komunistycznego systemu.

Dostępny – 02.10 – 11.10

Filmy polskie koprodukcyjne będą także przedstawione w ramach program EastSeries oraz Film Industry Office. 

Szczegóły: https://oiff.online/

from to
Scheduled Aktualności Film Wydarzenia