Podczas X Międzynarodowego Festiwalu „Arsenał Książkowy”, którego tegorocznym motywem jest hasło OPTYMIŚCI SCEPTYCY, odbędą się wydarzenia w trybie on-line i na żywo. Instytut Polski w Kijowie na Arsenale Książkowym:
23 czerwca 15:00 – 15:45 | Kawiarnia Europa
Jan Paweł II i jego związki z Ukrainą. Spotkanie z okazji 20. rocznicy wizyty papieża na Ukrainie, prezentacja książek.
Uczestnicy: biskup rzymskokatolicki Witalij Krywycki, biskup Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej Światosław Szewczuk, o. Petro Baloh, dyrektor Instytutut Polskiego w Kijowie Robert Czyżewski.
Pamięć i tożsamość Jana Pawła II. Jest to zbiór filozoficznych i historycznych refleksji, a także wspomnień papieża na takie tematy, jak demokracja, wolność i prawa człowieka, a także totalitaryzmy XX wieku. Książka została zainspirowana rozmowami papieża z 1993 roku w Castel Gandolfo z dwoma polskimi uczonymi: księdzem profesorem Józefem Tischnerem i profesorem Krzysztofem Michalskim. W końcowej części książki znajdują się wspomnienia, dotyczące zamachu na życie papieża z 13 maja 1981 roku.
Tłumaczenie ukazało się przy wsparciu: Konsulat Generalny RP we Lwowie, Instytut Polski w Kijowie, Kuria Rzymskokatolicka we Lwowie.
24 czerwca 15:00 – 15:45 | Kawiarnia Europa
„Sześcioksiąg Lemowski” wydarzenie w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. W 2021 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. Z tej okazji wydawnictwo Bohdan przygotowało „Sześcioksiąg Lemowski” – nie publikowane dotychczas po ukraińsku dzieła: „Astronauci”, „Głos Pana”, „Wizja lokalna”.
Uczestnicy: Oleh Korol, Jurij Popsujenko, Robert Czyżewski, Andrij Pawłyszyn.
Partnerzy: Wydawnictwo Bohdan – NB.
26 czerwca | 13:30 – 14:15 | Kawiarnia Europa
Szlaki (do) państw nieuznawanych. Rozmowa o książce Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”.
Od Donbasu przez Naddniestrze, Abchazję i Osetię Południową aż po Górski Karabach. Mieszkańcy postsowieckich państw nieuznawanych od ponad ćwierć wieku padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. Tomasz Grzywaczewski wyruszył w podróż po tych widmowych republikach. Opisał procesy historyczne i wielką politykę. Wyjeżdżając do Górskiego Karabachu w 2015 roku, nie przypuszczał, że już rok później wybuchnie tam kolejny konflikt. Będąc zimą 2015 roku na froncie pod Donieckiem, nie podejrzewał, że obserwuje pierwszy akt długotrwałej uśpionej wojny. Widział natomiast, jak w cieniu nieustających konfliktów toczy się codzienne życie. Ta książka to osobiste historie tych, którzy ćwierć wieku po upadku sowieckiego imperium marzą o normalności, o posiadaniu paszportów, które pozwolą im swobodnie podróżować, o walucie, która ma jakąś wartość, i o reprezentacjach startujących w mistrzostwach i igrzyskach na takich samych prawach jak inni – pod własnymi barwami. A przede wszystkim marzą o pokoju.
Uczestnicy: Tomasz Grzywaczewski, Ołena Szeremet, Inha Kejwan.
Partnerzy: Wydawnictwo Knyhy – ХХІ, Instytut Książki.
27 czerwca 10:30-11:15 | Epilog
Prezentacja książki Dmytra Antoniuka „Klasztory rzymskokatolickie na Ukrainie”.
Nowa książka znanego ukraińskiego podróżnika oraz dziennikarza Dmytra Antoniuka „Klasztory rzymskokatolickie na Ukrainie” ma na celu zapoznanie jak największej liczby czytelników z zachowanymi zespołami architektonicznymi różnych zakonów rzymskokatolickich na terenie obecnej Ukrainy.
Uczestnicy: Dmytro Antoniuk, Olga Klymenko.