07-06-2019 W Polsce

Festiwal Jazz Jamboree 2011

Jazz Jamboree to legendarny festiwal jazzowy, jeden z największych i najważniejszych w Europie.

W roku 1958, podczas I Festiwalu Jazzowego w Warszawie, Leopold Tyrmand publicznie ofiarował nazwę JAZZ JAMBOREE polskiemu środowisku jazzowemu. Jej spadkobiercą zostało Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, a misję tworzenia festiwalu powierzyło powołanej do tego celu Fundacji Jazz Jamboree.

Od jakiegoś czasu formuła Festiwalu zakłada wymianę twórczą: artyści partnerskiego kraju występują na Festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie, a polscy artyści prezentują polską kulturę muzyczną w zagranicznej edycji Festiwalu. Dotychczasowe edycje nowej formuły Festiwalu odbyły się na Ukrainie i w Gruzji.


Program:

22 listopada 2011, godz. 19:00
DAVID SANBORN
miejsce: Palladium

David Sanborn to amerykański saksofonista altowy uważany nie tylko za jazzmena ale także za muzyka popowego. Popularność zyskał w latach 80. głównie dzięki albumowi Hideaway. Jego wybitną pozycję we współczesnym jazzie potwierdza współpraca m.in. z: Al Jarreau, Marcusem Millerem, Erikiem Claptonem, Tommym Bolinem, Paulem Simonem, Steviem Wonderem, Davidem Bowiem, Steve’em Gaddem, Milesem Davisem oraz z grupą The Rolling Stones.

Każdy z 24 albumów Davida Sanborna jest znakomicie przyjmowany przez miłośników ekspresyjnego jazzu. W kolekcji ma sześć nagród Grammy, osiem złotych i jedną platynową płytę. W repertuarze znajdujemy mieszankę stylistyczną: pop, R & B i tradycyjny blues.

Na Jazz Jamboree David Sanborn wystąpi w swym super składzie z Joey DeFrancesco – najwybitniejszym obecnie organistą na świecie grającym na Hammondzie. Każdy występ tria jest fascynujący i wzbudza entuzjazm a publiczność najchętniej nie pozwoliłaby im zejść ze sceny.

David Sanborn – alt sax
Joey DeFrancesco – organy Hammonda
Byron Landham – drums


23 listopada, godz.19:00
W 80-tą rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy
LENA LEDOFF – „KOMEDA-CHOPIN-KOMEDA’”
miejsce: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Lena Ledoff urodziła się w St.Petersburgu. Jest absolwentką wydziału fortepianu na Akademii Muzycznej w Woroneżu. W latach 1988 – 1994 pracowała na Uniwersytecie na Białorusi jako wykładowca jazzu.  W 1994 roku na stałe zamieszkała w Polsce i poświęciła się komponowaniu i graniu jazzu. W 2000 roku założyła zespół „Lena Ledoff Trio”. Występowała na licznych festiwalach i koncertach, na scenach Pragi, Paryża, Bratysławy, Kijowa, Berlina, Petersburga, Budapesztu.

W 2010 r. została stypendystką Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Jest autorką licznych projektów muzycznych, w tym sensacyjnego projektu „Komeda – Chopin – Komeda”, w którym sięgnęła po kompozycje Fryderyka Chopina i Krzysztofa Komedy. Całość połączyła w jedną suitę.

Wśród osób blisko związanych z Krzysztofem Komedą, muzyka Leny cieszy się wielkim uznaniem. Wielbicielką talentu Leny Ledoff jest siostra Krzysztofa Komedy Pani Irena Orłowska, która napisała – „Lena Ledoff w cudowny sposób połączyła muzykę Chopina i mojego brata Krzysztofa. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej pięknej muzyki. Szkoda, że Krzysztof nie może tego posłuchać…”.


30 listopada 2011, godz. 19.00
Koncert Andrzejkowy: LALAH HATHAWAY R&B, Jazz, Soul
miejsce: Sala Kongresowa PKiN

Lalah Hathaway stworzona do wykonywania muzyki R&B i Soul, znana jest większości słuchaczy jako córka legendy muzyki soulowej – Donny Hathaway’a.

Z wykształcenia pianistka i wokalistka, absolwentka Berklee School of Music karierę rozpoczęła w wieku 21 lat po wydaniu pierwszego longplay w 1990r. Lalah debiutowała w prestiżowym Virgin Records albumem „Lalah Hathaway” mieszając elementy R&B, jazzu i popu. Wówczas okazało się, że Lalah ma nie tylko oryginalny głos, ale na tyle duży talent by kontynuować dziedzictwo swego ojca. Udowodniła, że tworząc muzykę w stylu R&B pozostaje wierna głosowi swego serca.

Kolejne lata to współpraca z najwybitniejszymi artystami, których lista jest długa: George Benson, Take 6, Marcus Miller, Rahsaan Patterson, Mary J. Blige, The Winans, Kirk Whalum, Gerald Albright, David Sanborn, Carl Thomas, Angie Stone, Robert Glasper, Donald Lawrence, Eric Roberson, Grover Washington, Esperanza Spalding, Prince

3 grudnia 2011, godz. 20:00
New Way Jazz – Funky Grooves
RETRO FUNK
miejsce: Club Tabu


Imprezy towarzyszące:

5 listopada 2011, godz. 19.00
KRYSTYNA PROŃKO
miesjce: MOK Legionowo

21 listopada 2011, godz.19.30
ATOM STRING QUARTET
Premiera strony internetowej z archiwalnymi numerami czasopisma Jazz Forum
z lat 1965 – 1989
miejsce: Centralny Basen Artystyczny,

2 grudnia 2011, godz. 19.00
40-lecie pracy artystycznej Jarosława Śmietany
JAROSŁAW ŚMIETANA i BILL NEAL (voc. Australia)
miejsce: MOK Legionowo

23 listopada 2011
JAZZ W OBIEKTYWIE MARKA KAREWICZA – wystawa fotograficzna,
miejsce: Mazowieckie Centrum Kultury

9 listopada – 14 grudnia: w każdą środę o godz.19.00
BALLADY JAZZOWE
cykl projekcji filmowych z 1980 roku w reżyserii Andrzeja Wasylewskiego
miejsce: Klub TYGMONT

Program projekcji:

9 listopada 2011 r.
Ballady jazzowe gra Jan Ptaszyn Wróblewski

16 listopada 2011 r.
Ballady jazzowe gra Tomasz Stańko

23 listopada 2011 r.
Ballady jazzowe gra Zbigniew Namysłowski

30 listopada 2011r.
Ballady jazzowe gra Krzesimir Dębski

7 grudnia 2011r.
Ballady jazzowe gra Krzysztof Sadowski

14 grudnia 2011r.
Ballady jazzowe śpiewa Stanisław Sojka
 

Więcej informacji

Organizator: Fundacja Jazz Jamboree

Wydarzenie jest wpisane w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.


Dzień Polonii i Polaków za Granicą 🗓

Obchodzony od 2002 roku Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest świętem państwowym ustanowionym przez Sejm RP. W ten sposób uhonorowano miliony osób żyjących poza granicami naszego kraju, które przez wieki zabiegały o polską niepodległość, wspierały Polskę w najtrudniejszych momentach historii oraz aktywnie wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.
02 05.2020 Aktualności, W Polsce

Wywiad z Premierem RP Mateuszem Morawieckim 🗓

26 maja w niemieckim dzienniku „Frankfurter Allgemeine Zeitung" ukazał się wywiad z Premierem RP panem Mateuszem Morawieckim, w który poruszono m.in. kwestie wpływu pandemii koronawirusa na gospodarkę i na współpracę w UE, temat wyborów prezydenckich i sprawy dot. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
26 05.2020 Aktualności, W Polsce