07-06-2019 W Polsce

Konferencja „Writing Freedom” w Krakowie

Prawie trzydzieści pięć lat po wydaniu słynnego eseju Václava Havla pt. „Siła bezsilnych” w Europie Środkowo-Wschodniej trwa ożywiona debata na temat praw człowieka i znaczenia wolności słowa. 14 maja w Krakowie rozpoczęła się nadzwyczajna międzynarodowa konferencja ICORN i PEN International WiPC – najważniejszych międzynarodowych instytucji skupiających pisarzy całego świata i promujących prawa człowieka. Weźmie w niej udział blisko 200 gości z 50 krajów. Konferencja pt. „Writing Freedom” pokazuje, iż słowa Václava Havla wyartykułowane w „Sile bezsilnych” nie tracą na aktualności. Konferencja „Writing Freedom” jest wspólną inicjatywą dwóch organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia Willa Decjusza z Krakowa oraz International Cities of Refuge Network z siedzibą w Stavanger w Norwegii wpieranych przez Miasto Kraków. W obradach wezmą udział przedstawiciele najważniejszych instytucji świata zajmujących się ochroną wypowiedzi i słowa. Na spotkanie w Krakowie zarejestrowało się blisko 200 ekspertów w tej dziedzinie. W konferencji wezmą udział także pisarze, poeci, dziennikarze, blogerzy, którzy ze względu na swoją twórczość musieli opuścić ojczyznę, wśród nich m. in. Emin Milli (Azerbejdżan), Kareem Amer (Egipt), Zinab El-Rhazoui (Moroko), Haile Bizen Abraha (Erytrea), Dessale Berekhet (Erytrea), Hika Fekede Dugassa (Etiopia), Mezgebu Hailu Habtewold (Etiopia), Abdullahi Muhiaddin (Somalia), Sonali Wickrematunge (Sri Lanka). Wykład inaugurujący konferencję – „Wolna wypowiedź w zatłoczonym świecie” – wygłosi Timothy Garton Ash, profesor Uniwersytetu w Oksfordzie. W programie przewidziano m. in. warsztaty z problematyki bezpieczeństwa w Internecie oraz wykorzystania mediów społecznościowych do mobilizowania energii społecznej. O skutkach Arabskiej Wiosny dla wolności wypowiedzi w krajach Północnej Afryki rozmawiać będą Mansur Rajiha (Jemen), Fareed Ramadan (Bajhran) i Kareem Amer (Egipt). Ten ostatni był pierwszym blogerem, którego skazano na karę więzienia za krytykę rządu Hosniego Mubaraka. Jednym z największych wyzwań, jakie stawiają przed sobą organizatorzy konferencji, jest wypracowanie modelu promocji autorów tworzących z narażeniem życia, choć często nieznanych szerokiej publiczności. Tematyką tłumaczeń i praktyk wydawniczych zajmować się będą tacy eksperci, jak Anders Heger (Norwegia), Amanda Hopkinson (Wielka Brytania) Eva Karadi (Węgry) czy Philippe Olle-Laprune (Meksyk). Uczestnicy konferencji będą mieli szansę zapoznać się także z raportami na temat sytuacji pisarzy krajów byłego Związku Radzieckiego, które przedstawią Oksana Czeliszewa (Czeczenia) i Aleksieja Simonowa (Rosyjski PEN).

Dzień Polonii i Polaków za Granicą 🗓

Obchodzony od 2002 roku Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest świętem państwowym ustanowionym przez Sejm RP. W ten sposób uhonorowano miliony osób żyjących poza granicami naszego kraju, które przez wieki zabiegały o polską niepodległość, wspierały Polskę w najtrudniejszych momentach historii oraz aktywnie wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.
02 05.2020 Aktualności, W Polsce

Wywiad z Premierem RP Mateuszem Morawieckim 🗓

26 maja w niemieckim dzienniku „Frankfurter Allgemeine Zeitung" ukazał się wywiad z Premierem RP panem Mateuszem Morawieckim, w który poruszono m.in. kwestie wpływu pandemii koronawirusa na gospodarkę i na współpracę w UE, temat wyborów prezydenckich i sprawy dot. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
26 05.2020 Aktualności, W Polsce