07-06-2019 W Polsce

Szkoła Filmowa w Łodzi – najlepsza w każdym ujęciu

Szkoła Filmowa w Łodzi powstała  w 1948 r., należy dziś do najbardziej rozpoznawalnych uczelni  na świecie.  Można tam studiować na czterech wydziałach: reżyserii, operatorskim, aktorskim i organizacji sztuki filmowej. PWSFTviT  jest jedyną tego typu państwową uczelnią w Polsce, podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych studiuje ok. 900 osób; w tym wiele z zagranicy, m.in. z Chin, Indii, Kanady, Korei, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Syrii, Szwecji, Turcji i Ukrainy. Pedagodzy Szkoły Filmowej to zawodowi filmowcy. Jej absolwentami są m.in.: Roman Polański, Andrzej Munk, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Sławomir Idziak, Ryszard Lenczewski, Paweł Edelman, Jolanta Dylewska i Władysław Pasikowski.  

Uczelnia ma szerokie kontakty międzynarodowe,  filmy studenckie co roku biorą udział w ok. 300 festiwalach filmowych i zdobywają przeszło sto nagród m.in. w: Oberhausen, Monachium, Cannes, Clermont- Ferrand, Tel Awiwie, Nowym Jorku, Sundance, Toronto, Mexico, Huesca, Bilbao, Tajpej i Pekinie.  Szkoła dysponuje Studiem Filmowym i Studiem Telewizyjnym, salami projekcyjnymi i Teatrem  Studyjnym PWSFTviT, gdzie studenci wydziału aktorskiego prezentują spektakle dyplomowe. Uczelnia posiada Archiwum filmowe ze zbiorem wszystkich etiud studentów od początku istnienia Szkoły,  Bibliotekę z jednym najbogatszych w Polsce zbiorów książek o tematyce filmowej oraz komputerową bazą danych o polskich filmach  www.filmpolski.pl. Szkoła Filmowa organizuje w Łodzi Ogólnopolski Festiwal Szkół Teatralnych – prezentacje najlepszych spektakli dyplomowych oraz  w Warszawie Przegląd Filmów Studenckich PWSFTviT  „Łodzią Po Wiśle”

W 2013 roku Szkoła Filmowa obchodzi 65 Urodziny – pod hasłem: „nie przechodzimy na emeryturę, a świętujemy drugą młodość”. We wrześniu na najważniejszym polskim Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni zostały zaprezentowane najlepsze filmy studenckie ostatnich lat w programie „Szkoła Filmowa przedstawia: mŁodzi absolwenci PWSFTviT.  Specjalnie zaprojektowany KontenAIR Szkoły Filmowej stanął w Parku Rady Europy, a w fotomatonie każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. 

11 października po raz 65. został zainaugurowany nowy roku akademicki. Gościem specjalnym był Michael Haneke, który został doktorem honoris causa Uczelni.  – To cenny i wyjątkowy moment w moim życiu. Dziękuję z głębi serca za ten honor – powiedział Michael Haneke po otrzymaniu tytułu doktora honoris causa Szkoły Filmowej w Łodzi. Na 65-lecie Szkoły przyjechali goście z zagranicy i rektorzy szkół artystycznych z całej Polski. Oprócz uroczystej inauguracji  w Szkole Filmowej odbyło się spotkanie absolwentów. Ukoronowaniem urodzinowych wydarzeń była Mistrzowska Lekcja Kina Michaela Haneke dla studentów  Szkoły. Hala filmowa Szkoły Filmowej pękała w szwach podczas spotkania z Mistrzem. Padały pytania o pisanie scenariusza, konstrukcję filmu, budowanie postaci, dobór aktorów, rozmowy z producentami, współpracę z operatorem i montażystką. Michael Haneke opowiadał o pierwszej wersji „Białej wstążki”, która trwała 3,5 godziny, o zdejmowaniu koloru z filmu, o castingu do ról dziecięcych (zgłosiło się 7 tysięcy osób!). I o poszukiwaniu partnerki dla Jean Louis Trintignant w „Miłości”. – Zrobiliśmy normalny casting, choć oczywiście miałem gdzieś w głowie wspaniałą Emmanuelle Riva z „Hiroszima, moja miłość” – mówił Haneke. Szkoła Filmowa w Łodzi jest pierwszą uczelnią filmową na świecie, która nadała tytuł doktora honoris causa wielkiemu austriackiemu reżyserowi Michaelowi Haneke.  Zdobywca dwóch Złotych Palm w Cannes i Oscara został wcześniej uhonorowany dwoma uniwersyteckimi doktoratami h.c.: przez Université Paris 8 – za działalność artystyczną i głęboką refleksję nad współczesnym światem, a przez Universität Graz – z teologii.

Z okazji Urodzin Szkoła wydała niezwykły, niekonwencjonalny album – artbook złożony z esejów wizualnych, które pokazują osobiste związki ze Szkołą; są różnorodne, wykonane rozmaitymi technikami i w różnych stylach. W albumie znajdziecie eseje poświęcone wybitnym postaciom takim jak Maria Kornatowska, Wojciech Has, Jerzy Wójcik, Witold Sobociński, Grzegorz Królikiewicz czy Konstanty Lewkowicz. I eseje autobiograficzne m.in. Zbigniewa Rybczyńskiego, Jolanty Dylewskiej, Ryszarda Lenczewskiego, Mariusza Grzegorzka, Piotra Dumały i Mariusza Wilczyńskiego. Oryginalne spojrzenie na Szkołę Filmową prezentują młodzi artyści: Izumi Yoshida, Apolejka, Jagoda Szelc, Mariko Saga, Matej Bobrik, Marcin Surma, Marcela Paniak, Robert Mainka i inni. Na Urodziny został tez przygotowany zestaw czterech płyt dvd z najlepszymi etiudami 65-lecia: fabularnymi, operatorskimi, dokumentalnymi i animacjami.


Dzień Polonii i Polaków za Granicą 🗓

Obchodzony od 2002 roku Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest świętem państwowym ustanowionym przez Sejm RP. W ten sposób uhonorowano miliony osób żyjących poza granicami naszego kraju, które przez wieki zabiegały o polską niepodległość, wspierały Polskę w najtrudniejszych momentach historii oraz aktywnie wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.
02 05.2020 Aktualności, W Polsce

Wywiad z Premierem RP Mateuszem Morawieckim 🗓

26 maja w niemieckim dzienniku „Frankfurter Allgemeine Zeitung" ukazał się wywiad z Premierem RP panem Mateuszem Morawieckim, w który poruszono m.in. kwestie wpływu pandemii koronawirusa na gospodarkę i na współpracę w UE, temat wyborów prezydenckich i sprawy dot. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
26 05.2020 Aktualności, W Polsce