07-06-2019 W Polsce

Żywioły Williama Turnera w Muzeum Narodowym w Krakowie

Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć obszerną prezentację dzieł Josepha Mallorda Williama Turnera (1775–1851), jednego z najwybitniejszych brytyjskich malarzy pejzażystów.

Dzieła wypożyczone z kolekcji Tate Britain, zakwalifikowane jako szczególnie cenne dla kultury brytyjskiej, niezwykle rzadko opuszczają Wielką Brytanię. Nie ulega zatem wątpliwości, że zarówno dla znawców tematu, jak i dla szerokiej publiczności, będzie to wyjątkowe wydarzenie.

Turner uprawiał przede wszystkim malarstwo pejzażowe, wynosząc je na wyżyny gatunku i czyniąc z niego uniwersalny środek malarskiego wyrazu. Liczne podróże po Europie dostarczały mu motywów i wątków, spośród których na plan pierwszy wybija się ten związany ze światłem, które Turner malował, posługując się barwami czystymi, starając się zniwelować granicę między kolorem i formą.

Na wystawie zostanie przedstawiony wybór prac Turnera w podziale na pięć grup tematycznych: „Ogień” (przedstawienia takie jak np. zachód słońca w Pożarze Parlamentu), „Woda” (przedstawienia morza, wybrzeża, a także rzek i jezior), „Powietrze” (studia chmur i różnorakich zjawisk pogodowych), „Ziemia” (obrazy gór, jaskiń, skał i lodowców) oraz część finalna „Fuzja żywiołów”. Wystawa poprowadzi widza przez różne gatunki malarskie (pejzaż, tematyka marynistyczna, historyczna), ilustrując w ten sposób ciągłe „topnienie”, poprzez które Turner eliminował wszelkiego rodzaju granice. Swoją technikę malarską artysta rozwijał, przedstawiając różne tematy pejzażowe i naturalne, koncentrując się coraz bardziej na aspektach atmosferycznych, takich jak: światło, chmury czy zjawiska pogodowe, np. deszcz i mgła.

Celem wystawy jest ujawnienie związków pomiędzy tymi innowacjami technicznymi i ówczesnym rozwojem nauk ścisłych, wizja Turnera na temat fuzji wszystkich elementów wiązała się bowiem z ówczesnymi badaniami i osiągnięciami nauk ścisłych, w szczególności chemii, postrzeganej jako nauka o tym, jak różnego rodzaju substancje mogą się zmieniać. Wpływ tych oraz innych poglądów naukowych na twórczość Turnera stanie się jednym z aspektów organizowanej wystawy.
 

Miejsce: Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny, Al. 3 Maja 1, Poniedziałek: nieczynne, Wtorek – sobota: 10.00 – 18.00, Niedziela: 10.00 – 16.00
 

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Krakowie, Turner Contemporary – Margate, Bucerius Kunst Forum – Hamburg

Wydarzenie jest wpisane w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.


Dzień Polonii i Polaków za Granicą 🗓

Obchodzony od 2002 roku Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest świętem państwowym ustanowionym przez Sejm RP. W ten sposób uhonorowano miliony osób żyjących poza granicami naszego kraju, które przez wieki zabiegały o polską niepodległość, wspierały Polskę w najtrudniejszych momentach historii oraz aktywnie wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.
02 05.2020 Aktualności, W Polsce

Wywiad z Premierem RP Mateuszem Morawieckim 🗓

26 maja w niemieckim dzienniku „Frankfurter Allgemeine Zeitung" ukazał się wywiad z Premierem RP panem Mateuszem Morawieckim, w który poruszono m.in. kwestie wpływu pandemii koronawirusa na gospodarkę i na współpracę w UE, temat wyborów prezydenckich i sprawy dot. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
26 05.2020 Aktualności, W Polsce