27.01.2022 Aktualności

27 stycznia. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Nazistowski Obóz Zagłady w Auschwitz stał się międzynarodowym symbolem terroru i okrucieństwa II wojny światowej.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz stał się międzynarodowym symbolem terroru i okrucieństwa w czasie drugiej wojny światowej. Przez prawie pięć lat istnienia obozu, byli tam więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów okupowanej przez Niemców Europy. Straciło w nim życie ponad 1,1 mln osób, w zdecydowanej większości Żydów, ale również Polaków, Romów, sowieckich więźniów wojennych oraz wielu innych narodowości.

W 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła rocznicę wyzwolenia Auschwitz, 27 stycznia, Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wspominamy w tym dniu 6 milionów Żydów, ofiar nazistowskiego ludobójstwa, którego jedynym źródłem była nienawiść rasowa propagowana przez totalitarną ideologię. Główne uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się dorocznie na terenie samego obozu, przekształconego w 1947 z inicjatywy byłych więźniów w Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Niech smutne refleksje związane z tym dniem będą dla wszystkich ludzi przestrogą przed tym, do czego może doprowadzić nienawiść, rasizm i uprzedzenia.

Scheduled Aktualności

Nagrody i Laureaci II edycji Konkursu Paderewskiego

W sobotę 18 listopada odbyła się ceremonia wręczenia nagród i koncert laureatów drugiej edycji Konkursu Paderewskiego organizowanego przez Global IberArtis i sponsorowanego przez Instytut Polski. W wydarzeniu wzięła udział Ambasador RP Anna Sroka oraz p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Magdalena Majda.
18 11.2023 Aktualności

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2023-2024 🗓

Rozpocznij nowy rok akademicki z językiem polskim! Jeśli chcesz uczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online zaprojektowanych specjalnie dla osób hiszpańskojęzycznych! Zapisy rozpoczynają się w poniedziałek 18 września - zarejestruj się już teraz!
03 10.2023 14 12.2023 Aktualności