24.03.2022 Aktualności

Instytut Polski dołącza do #TheoryOfProtection, projektu ukraińskiej artystki Darii Kolcowej przeciwko wojnie na Ukrainie. Dołącz i Ty!

Ukraińska artystka Daria Kolcowa jest autorką projektu #TheoryOfProtection, instalacji artystycznej, która dzięki inicjatywie Instytutu Polskiego w Nowym Jorku po raz kolejny pojawiła się w czwartek 24 marca, zbiegając się w czasie z rozpoczęciem miesiąc temu nieuzasadnionej inwazji Rosji na Ukrainę. Ze strony Instytutu Polskiego w Madrycie przyłączyliśmy się do tej propozycji, instalując na naszych oknach taśmy samoprzylepne, symbolizujące siłę oporu narodu ukraińskiego i wyrażające nasze pełne poparcie.

Projekt, który pierwotnie był odpowiedzią na ataki w Doniecku i Ługańsku w 2014 roku, odtwarza sposób, w jaki ukraińscy mieszkańcy sami zabezpieczali okna domów, które zostały dotknięte eksplozjami i ostrzałem podczas rosyjskiej agresji. Okna, zabezpieczone taśmą klejącą, mogą uratować życie i symbolizują zarówno ranę, jak i bandaż. Narysowane w ten sposób wzory są nawet piękne pośród całego horroru.

Kuratorka projektu Ewa Sułek przebywa obecnie w USA na Uniwersytecie Harvarda w ramach stypendium Fulbrighta (Galeria Lescer w Zalesiu pod Warszawą pokazywała projekt w 2017 roku w ramach wystawy Pracownia Duży Pokój).

#THEORYOFPROTECTION

PIERWSZY KROK- TAŚMA SAMOPRZYLEPNA – instrukcje (fragment projektu)

„Kiedy nadejdzie fala uderzeniowa eksplozji, okna będą wibrować. Najpierw usłyszysz uderzenie, a tysięczną część sekundy później poczujesz wibracje podłogi i ścian, które przejdą przez twoje stopy i dotrą do czubka głowy, poczujesz je w każdym włosku na ciele. Okna będą wibrować. Najpierw ramy, potem parapety. Zobaczysz, jak wibracje przechodzą z ram na listwy, które walczą całą swoją powierzchnią. W tym momencie cała twoja uwaga skupi się na nich. Zobaczysz, jak się napinają, jak małe pęknięcia w szkle szybko pełzną od krawędzi do środka i ciągną sklejone ciała, próbując znaleźć wolną drogę do uwolnienia czającej się w nich wybuchowej energii. Całość potrwa zaledwie dziesięć lub dwanaście sekund. Gdy fala zniknie, będziesz głaskał dłonią gładką powierzchnię taśmy. Wyjrzysz na ulicę i zobaczysz, kto nie żyje”.

PRZYŁĄCZ SIĘ I OKAŻ WSPARCIE DLA UKRAINY!
Przyłącz się i pokaż swoje wsparcie, wykonując tę instalację w oknach swojego domu lub miejsca pracy. I opublikuj zdjęcie w mediach społecznościowych. Razem jesteśmy silniejsi.

PRZYŁĄCZ SIĘ I OKAŻ WSPARCIE DLA UKRAINY!
Przyłącz się i pokaż swoje wsparcie, wykonując tę instalację w oknach swojego domu lub miejsca pracy. I opublikuj zdjęcie w mediach społecznościowych. Razem jesteśmy silniejsi.

Oznacz nas, abyśmy mogli udostępnić je w naszych mediach społecznościowych!

twitter.com/PLInst_Madrid
youtube.com/user/InstitutoPolaco
facebook.com/institutopolaco

Fot.: Grabiela Słowińska

Scheduled Aktualności

Nagrody i Laureaci II edycji Konkursu Paderewskiego

W sobotę 18 listopada odbyła się ceremonia wręczenia nagród i koncert laureatów drugiej edycji Konkursu Paderewskiego organizowanego przez Global IberArtis i sponsorowanego przez Instytut Polski. W wydarzeniu wzięła udział Ambasador RP Anna Sroka oraz p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Magdalena Majda.
18 11.2023 Aktualności

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2023-2024 🗓

Rozpocznij nowy rok akademicki z językiem polskim! Jeśli chcesz uczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online zaprojektowanych specjalnie dla osób hiszpańskojęzycznych! Zapisy rozpoczynają się w poniedziałek 18 września - zarejestruj się już teraz!
03 10.2023 14 12.2023 Aktualności