1.06.2022 Muzyka, Wydarzenia

Koncert charytatywny na rzecz Ukrainy. Występ gościnny: Jerzy Kukla

W środę 1 czerwca o godz. 20:00 w kościele San Antonio de los Alemanes (Calle de la Puebla, 22, Madryt) odbędzie się koncert charytatywny na rzecz Ukrainy z udziałem polskiego organisty Jerzego Kukli.

Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę RP w Hiszpanii, Ambasadę Ukrainy w Hiszpanii, Bractwo Schronienia i Miłosierdzia z Madrytu, Fundację Polski Dar dla potrzebujących, Instytut Polski oraz sponsora Polskie Linie Lotnicze LOT. Wszystkie środki zebrane z biletów i Fila Zero zostaną przekazane Fundacji „Dajmy Nadzieję” we Lwowie (Ukraina) (Fila Zero: kod Bizum 01819. Ref.: koncert 01.06).

Bilet: 10€ (minimalna donacja).

PROGRAMA

1/ Yuri Shevchenko  (1953-2022)

                                               – My je! (¡Estamos!)

2/ Feliks Nowowiejski (1877-1946)

                                               – Preludio (I parte del III Concierto para órgano op. 56, nr 3)

                                               – Infantes Dei (II parte del I Concierto para órgano op. 65, nr 1)

3/ Louis Claude Daquin (1694-1771)

– Preludio Le Coucou (El cuco)

4/ Cesar Franck (1822-1890)

                                               – III Coral en La menor

5/ Georgiy Kurkov (* 1954)

                                                – Diesix

6/ Myroslav Skoryk (1938-2020)

                                               – Melodyia

7/ Mieczysław Surzyński (1866-1924)

                                               – Pastorale op. 36

                                               – Toccata op. 36

O JERZYM KUKLI
Organista, budowniczy organów, dyrygent i popularyzator muzyki. Studiował grę na organach w Konserwatorium Muzycznym w Krakowie (prof. Mirosława Semeniuk-Podraza) oraz dyrygenturę w Katowicach (prof. Jan Wincenty Hawel). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1990-91 (VSMU Bratysława, w klasie prof. dr Ferdinanda Klindy). Uczestniczył w kursach mistrzowskich u profesorów Michaela Schneidera i Gastona Litaize.

Jako organista występował na najważniejszych polskich festiwalach, koncertował także w Austrii, Czechach, Danii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, na Ukrainie i we Włoszech. Jego występy zostały nagrane na 6 płytach CD. Dokonał polskiego prawykonania dwóch utworów Oliviera Messiaena: „Les Corps Glorieux” (1987) i „Verset pour la fete de la dedicace” (1989). Od początku swojej działalności koncertowej i publicystycznej promuje muzykę Feliksa Nowowiejskiego w Polsce i za granicą.

Jako dyrygent prowadził orkiestry Filharmonii Kaliskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, Winnickiej (Ukraina) oraz Bielską Orkiestrę Kameralną.

Publikował artykuły na temat muzyki polskiej i problemów budownictwa organowego w czasopiśmie „Ruch Muzyczny” i innych czasopismach naukowych.

Organizował i koordynował festiwale i cykle koncertowe w Polsce, m.in. Sandomierskie Recitale Organowe, Bystrzańskie Recitale Organowe, Międzynarodowe Festiwale „Organy Bielska-Białej” i „Muzyka na Zamku w Bielsku”. W 2016 r. zainicjował projekt „Nadwiślańskie Lato Organowe”, w ramach którego odbywają się międzynarodowe festiwale i cykle koncertów organowych w Dęblinie (od 2015 r.), Końskowoli (od 2012 r.) i Puławach (od 2010 r.).

W 2017 roku w uznaniu za działalność na rzecz upowszechniania kultury muzycznej otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Puławy.

Do jego najważniejszych osiągnięć w dziedzinie budownictwa organowego należą: rekonstrukcja organów Walckera/Biernackiego w katedrze łomżyńskiej, rekonstrukcja organów chóralnych w katedrze w Oliwie oraz przeniesienie i rekonstrukcja dużych organów z sali koncertowej Filharmonii Słowackiej w Bratysławie do kościoła Najświętszej Marii Panny w Warszawie. Był także doradcą muzycznym i autorem intonacji wielu prestiżowych polskich instrumentów, m.in. Bazyliki Jezuitów w Krakowie, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, wielkich organów Katedry w Oliwie oraz dwóch instrumentów Bazyliki Ojców Paulinów na Jasnej Górze.

Fot.: Tomasz Sowiski

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Nowosielski. Między tradycją a nowoczesnością. Wystawa i

W czwartek 23 listopada na Wydziale Sztuk Pięknych w Barcelonie odbędzie się otwarcie wystawy i konferencja naukowa związana ze stuleciem urodzin Jerzego Nowosielskiego (1923-2011), najbardziej znanego na świecie polskiego artysty swojego pokolenia.
23 11.2023 23 12.2023 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Franco Fagioli, Jan Tomasz Adamus i Capella

We wtorek 7 listopada 2023 r. o godz. 19.30 w Teatro Real będziemy mogli podziwiać Franco Fagioliego (kontratenor), Jana Tomasza Adamusa (dyrygentura orkiestrowa i pianoforte) oraz Capellę Cracoviensis w ramach ich programu Voces del Real.
07 11.2023 Muzyka

„Zasada Kopernikańska” w madryckim Planetarium 🗓

Od 3 listopada do 31 grudnia 2023 r., dzięki wsparciu polskich przedstawicielstw w Madrycie, projekt Instytutu B61 "Zasada Kopernikańska" ("Casino Copernicus") będzie prezentowany w madryckim Planetarium.
03 11.2023 31 12.2023 Historia, Wydarzenia