19.07.2022 - 28.07.2022 Aktualności

Weź udział w Międzynarodowym Konkursie na plakat „Biało-czerwono-biały”.

Instytut Polski zaprasza do udziału w Międzynarodowym Konkursie na plakat "Biało-czerwono-biało" upamiętniający drugą rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi. Termin zgłaszania prac: 28 lipca 2022 r.

9 sierpnia tego roku przypada druga rocznica wyborów prezydenckich na Białorusi. Sfałszowanie wyników wywołało masowe protesty w całym kraju, na które rząd Łukaszenki odpowiedział brutalnymi represjami, które trwają do dziś. Wiele osób, w tym Polaków, zostało aresztowanych i uwięzionych, przeprowadzono czystkę w instytucjach państwowych, prawnie ograniczono wolność słowa oraz dostęp do internetu i mediów społecznościowych, a działalność organizacji pozarządowych została zdelegalizowana.

Polska konsekwentnie wspiera działania na rzecz budowy suwerennego, otwartego i stabilnego państwa białoruskiego opartego na wartościach demokratycznych. Dlatego, solidaryzując się z narodem białoruskim, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Centrum Kultury (NCK) organizuje międzynarodowy konkurs na plakat pod nazwą „Biało-czerwono-biały” oraz wystawę nadesłanych prac. Decyzja jury zostanie ogłoszona podczas uroczystej gali wręczenia nagród, a wernisaż wystawy odbędzie się 9 sierpnia br.

Celem konkursu jest m.in. przypomnienie, w drugą rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi, o dramatycznym łamaniu praw człowieka w tym kraju oraz wsparcie dążeń wolnościowych Białorusinów w ich staraniach o budowę niepodległego, silnego i demokratycznego państwa.

Zaproszenie do udziału w konkursie ogłosiła Swietłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, gdzie również opowiada o sytuacji na Białorusi:

Poniżej tłumaczenie na język polski:

Przez ostatnie dwa lata
Białorusini walczyli o wolność i demokrację.
Tysiące ludzi było represjonowanych,
wielu zostało uwięzionych
lub zmuszonych do opuszczenia kraju.
Ale Białorusini nie przestali walczyć.
Wciąż walczymy o naszą niepodległość.
To bardzo ważne, aby świat pamiętał o Białorusi.
Weź udział w konkursie na najlepsze plakaty
o walce Białorusi o wolność!

WIĘCEJ INFORMACJI
Termin zgłaszania prac konkursowych: 28.07.2022 r. do godz. 23:59.
Regulamin konkursu znajduje się na stronie NCK, organizatora konkursu (choć informacje są w języku polskim, na końcu można znaleźć angielskie tłumaczenie regulaminu): https://www.nck.pl/en/projekty-kulturalne/aktualnosci/konkurs-na-plakat-bialo-czerwono-bialy-

from to
Scheduled Aktualności

Nagrody i Laureaci II edycji Konkursu Paderewskiego

W sobotę 18 listopada odbyła się ceremonia wręczenia nagród i koncert laureatów drugiej edycji Konkursu Paderewskiego organizowanego przez Global IberArtis i sponsorowanego przez Instytut Polski. W wydarzeniu wzięła udział Ambasador RP Anna Sroka oraz p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Magdalena Majda.
18 11.2023 Aktualności

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2023-2024 🗓

Rozpocznij nowy rok akademicki z językiem polskim! Jeśli chcesz uczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online zaprojektowanych specjalnie dla osób hiszpańskojęzycznych! Zapisy rozpoczynają się w poniedziałek 18 września - zarejestruj się już teraz!
03 10.2023 14 12.2023 Aktualności

20 czerwca, Światowy Dzień Uchodźcy 🗓

Dziś, 20 czerwca, w Światowy Dzień Uchodźcy, chcemy pamiętać o trudnej podróży wielu rodzin, dzieci i osób, które po rosyjskiej inwazji na Ukrainę musiały z niej uciekać, pozostawiając swoje domy i wszystko, co mieli.
01 06.2023 Aktualności