15.03.2022 - 25.09.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

In Flux. Wystawa Goshki Macugi w Fundació Antoni Tàpies

15 marca w Fundació Antoni Tàpies została otwarta wystawa In Flux polskiej artystki Goshki Macugi. Wystawę można oglądać do 25 września 2022 roku.

Twórczość Goshki Macugi (Warszawa, 1967) analizuje relacje między sztuką, władzą i odziedziczonymi narracjami wokół wydarzeń i postaci w historii. Jej prace łączą różne obszary i metody badawcze, a jej dociekania są zazwyczaj związane z narracjami instytucjonalnymi; Macuga proponuje niekonwencjonalne asocjacyjne interpretacje wydarzeń społecznych i politycznych.

Jego prace przybierają formę wielkoformatowych konstrukcji, w których samodzielnie stworzone dzieła mieszają się z materiałami archiwalnymi i w których współistnieją różne dyscypliny. Macuga nieustannie przetwarza obrazy i odniesienia, które są zestawiane ze sobą, niczym kolaż, przy użyciu metody podobnej do tej stosowanej przez historyka sztuki Aby Warburga. Obrazy, teksty i materiały z różnych okresów historycznych, które łączy ten sam temat lub estetyka, tworzą wizualne kontinuum.

Tytuł wystawy „Goshka Macuga. In Flux” nawiązuje do nieustannej cyrkulacji obrazów, odniesień, narracji i koniecznej rewizji wszystkiego, co dziedziczymy i co jest nam znane. Zarówno zamieszczone materiały (własne i z archiwum), jak i ich aranżacja w przestrzeni wystawy mają na celu ponowne zasygnalizowanie i przeformułowanie ustalonych narracji.

„Goshka Macuga. In Flux” łączy trzy wielkoformatowe instalacje, które są szczególnie istotne w karierze artystki: Plus Ultra (2009), The Nature of the Beast (2010) i Untitled (2011). W centrum każdej z tych instalacji znajduje się gobelin, wokół którego artykułowane są również inne prace i dokumenty. Gobelin, używany w przeszłości przez elity polityczne i kościelne, został odzyskany przez Macugę jako dyscyplina artystyczna ze względu na jego polityczne i propagandowe konotacje.

Wystawa powstała w koprodukcji z MUSAC (Museo de Arte Contemporáneo de Castilla y León). W każdym z miejsc, biorąc pod uwagę specyfikę każdej instytucji, różne elementy zostały włączone jako dodatki do prezentowanych instalacji.

Zdjęcie: Goshka Macuga. The Letter, 2011 [List] Gobelin. 370 x 1132 cm. Kolekcja Fondazione Sandretto Re Rebaudengo, Turyn

Organizator: Fundació Antoni Tàpies.

GDZIE
Fundació Antoni Tàpies
Carrer d’Aragó 255
08007 Barcelona

KIEDY
Od 15 marca do 25 września 2022 r.

WIĘCEJ INFORMACJI

www.fundaciotapies.org/es/exposicio/goshka-macuga-en-movimiento

Zdjęcie: Goshka Macuga. The Letter (2011), detall, MUSAC, 2021. © Goshka Macuga, vegap, Barcelona, 2022. De les fotografies: © Roberto Ruiz, 2022.

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Nowosielski. Między tradycją a nowoczesnością. Wystawa i

W czwartek 23 listopada na Wydziale Sztuk Pięknych w Barcelonie odbędzie się otwarcie wystawy i konferencja naukowa związana ze stuleciem urodzin Jerzego Nowosielskiego (1923-2011), najbardziej znanego na świecie polskiego artysty swojego pokolenia.
23 11.2023 23 12.2023 Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Zasada Kopernikańska” w madryckim Planetarium 🗓

Od 3 listopada do 31 grudnia 2023 r., dzięki wsparciu polskich przedstawicielstw w Madrycie, projekt Instytutu B61 "Zasada Kopernikańska" ("Casino Copernicus") będzie prezentowany w madryckim Planetarium.
03 11.2023 31 12.2023 Historia, Wydarzenia

„Chopin. I am not afraid of Darkness”,

Uwaga! W czwartek 19 października o godz. 19:30 w Ratuszu Real Sitio de San Ildefonso (Sala Siglo XXI) w ramach programu Fescival. Europejski Festiwal Filmowy i Wartości Demokratyczne, będzie można zobaczyć film "Chopin. I am not afraid of Darkness" w reżyserii polskiej reżyserki Joanny Kaczmarek.
19 10.2023 Film, Wydarzenia