16.11.2022 Aktualności

16 listopada, Dzień Służby Zagranicznej

16 listopada 2022 r. po raz 14. obchodzimy Dzień Służby Zagranicznej. Dzień ten jest wyróżnieniem pracy polskich dyplomatów i innych pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Upamiętnia on rocznicę depeszy, którą Józef Piłsudski wysłał 16 listopada 1918 r. do przywódców światowych, informując ich o powstaniu niepodległego państwa polskiego: „Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski”.

Tymi słowami Józef Piłsudski zwrócił się do przywódców światowych mocarstw i powiadomił ich o powstaniu II Rzeczypospolitej. Po 123 latach niewoli Polska stała się suwerennym i uznanym na arenie międzynarodowej państwem.

Rok 2022 był wyjątkowy dla polskiej polityki zagranicznej i polskiej dyplomacji. Nieuzasadniona inwazja Rosji na Ukrainę zadała poważny cios demokracji w całej Europie. Polska zdecydowanie potępiła ten atak i przyjęła ponad cztery miliony ukraińskich uchodźców uciekających z ich kraju, a zarówno instytucje, jak i obywatele, wciąż odczuwający ekonomiczne konsekwencje pandemii, dołożyli wszelkich starań, aby było to możliwe.

Jeśli chcesz być na bieżąco i poznać ciekawe fakty dotyczące polskiej dyplomacji, śledź hashtag #ForeignServiceWeek w mediach społecznościowych.

Zdjęcie: strona główna Monitora Polskiego

Scheduled Aktualności

Nagrody i Laureaci II edycji Konkursu Paderewskiego

W sobotę 18 listopada odbyła się ceremonia wręczenia nagród i koncert laureatów drugiej edycji Konkursu Paderewskiego organizowanego przez Global IberArtis i sponsorowanego przez Instytut Polski. W wydarzeniu wzięła udział Ambasador RP Anna Sroka oraz p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Magdalena Majda.
18 11.2023 Aktualności

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2023-2024 🗓

Rozpocznij nowy rok akademicki z językiem polskim! Jeśli chcesz uczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online zaprojektowanych specjalnie dla osób hiszpańskojęzycznych! Zapisy rozpoczynają się w poniedziałek 18 września - zarejestruj się już teraz!
03 10.2023 14 12.2023 Aktualności