30.03.2023 Muzyka, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Świętujemy 25-lecie Konsulatu RP w Murcji. Wystawa i koncert poświęcone pamięci narodu ukraińskiego.

Biblioteka Regionalna w Murcji gości wystawę "Prymachenko i Nikifor. Wszechświaty malarskie", zorganizowaną przez Konsulat RP w Murcji i Instytut Kultury Polskiej. Wystawa ma dwojaki cel: uhonorowanie związku między narodem polskim, który w swojej historii doświadczył kilku najazdów, a narodem ukraińskim, który od 24 lutego 2022 r. cierpi z powodu rosyjskiej inwazji; oraz upamiętnienie 25-lecia istnienia Konsulatu RP w Murcji. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 20 marca w Murcji.

Wernisaż wystawy odbędzie się w audytorium Biblioteki Wojewódzkiej 30 marca o godzinie 19:30. Następnie odbędzie się koncert IberEnsemble, młodego zespołu muzyki kameralnej. Na skrzypcach zagrają Alfredo García Serrano i Luis María Suárez, na altówce Margarita Vargas-Machuca Polo, a na wiolonczeli Karolina Styczeń. W wydarzeniu wezmą udział Anna Sroka, Ambasador RP w Hiszpanii, Jerzy Zieleniewski, Konsul Honorowy RP w Murcji, Juan José Lara Peñaranda, Dyrektor Biblioteki Regionalnej w Murcji oraz Grabiela Słowińska, Dyrektor Instytutu Polskiego.

Konsulat RP w Murcji i Biblioteka Regionalna również świętują 15 lat nieprzerwanej współpracy.

PROGRAM

Wystawa „Prymachenko i Nikifor. Wszechświaty malarskie”.
Aula Biblioteki Regionalnej w Murcji. Czwartek, 30 marca, godz. 19.30.

Soliści IberEnsemble
Koncert wspierający Ukrainę i upamiętniający 25-lecie Konsulatu RP w Murcji. Audytorium Biblioteki Regionalnej w Murcji. Czwartek, 30 marca, godz. 8 wieczorem.

INFORMACJE O WYSTAWIE

W pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie zniszczyły Muzeum Krajoznawcze w Iwankowie, 70 kilometrów od Kijowa. Muzeum to było pierwszą poważną stratą dla dziedzictwa kulturowego Ukrainy w wyniku obecnej wojny. Budynek, wzniesiony w 1981 roku, mieścił w swojej kolekcji 25 obrazów Marii Prymachenko, jednej z czołowych ukraińskich malarek współczesnej epoki.

Twórczość Marii Prymachenko (Bołotnia, Ukraina, 1908-1997) utrzymana jest w stylu naíf, na który silny wpływ miał ukraiński folklor. Artystka wyrażała miłość do swojego narodu poprzez kolorowy i senny świat fantazji. Artystka zdobyła podziw Pabla Picassa.

Prymachenko wyrażała swoją kreatywność poprzez rysunek, haft i malarstwo na ceramice. Obrazy Marii Prymachenko są kolorowe, pełne niezwykłych stworzeń i roślin. Malarka dorastała w rodzinie, w której każdy miał jakiś talent artystyczny. Jej babcia specjalizowała się w barwieniu pisanek, ojciec był doskonałym stolarzem, a matka hafciarką.

Polski malarz Nikifor rozwijał swoją kreatywność w podobnym stylu naíf. Oboje artyści, Prymachenko i Nikifor, wykorzystali twórczość jako formę komunikacji ze światem zewnętrznym, która pozwala im przekroczyć własne ograniczenia.

Nikifor (Krynica-Zdrój, Polska, 1895 – Folusz, Polska, 1968) jest dziś uważany za jednego z czołowych artystów nurtu sztuki naif, któremu jego twórczość nadaje „ludowy” wydźwięk. Nikifor był jedną z najbardziej niezwykłych i tajemniczych postaci sztuki XX wieku, ponieważ znaczna część jego biografii, jednocześnie malowniczej i tragicznej, opiera się na domysłach, a jego życie owiane jest legendą. Nie wiadomo nawet, dlaczego artysta używał pseudonimu scenicznego „Nikifor”. Artysta naprawdę nazywał się Drowniak, ale w Polsce zawsze znany był jako Nikifor Krynicki.

Wystawa obejmuje łącznie 22 prace, wkomponowane w delikatne wzory inspirowane flagami Ukrainy i Polski.

Scheduled Muzyka Sztuki wizualne Wydarzenia

Nowosielski. Między tradycją a nowoczesnością. Wystawa i

W czwartek 23 listopada na Wydziale Sztuk Pięknych w Barcelonie odbędzie się otwarcie wystawy i konferencja naukowa związana ze stuleciem urodzin Jerzego Nowosielskiego (1923-2011), najbardziej znanego na świecie polskiego artysty swojego pokolenia.
23 11.2023 23 12.2023 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Franco Fagioli, Jan Tomasz Adamus i Capella

We wtorek 7 listopada 2023 r. o godz. 19.30 w Teatro Real będziemy mogli podziwiać Franco Fagioliego (kontratenor), Jana Tomasza Adamusa (dyrygentura orkiestrowa i pianoforte) oraz Capellę Cracoviensis w ramach ich programu Voces del Real.
07 11.2023 Muzyka

„Zasada Kopernikańska” w madryckim Planetarium 🗓

Od 3 listopada do 31 grudnia 2023 r., dzięki wsparciu polskich przedstawicielstw w Madrycie, projekt Instytutu B61 "Zasada Kopernikańska" ("Casino Copernicus") będzie prezentowany w madryckim Planetarium.
03 11.2023 31 12.2023 Historia, Wydarzenia