Wernisaż wystawy „24.02”. Esej fotograficzny Macieja Biedrzyckiego na PHotoESPAÑA 2023
O WYSTAWIE
24 lutego 2022 r. przejdzie do historii nie tylko jako dzień, w którym Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, znacznie eskalując konflikt, który po raz pierwszy zaaranżowała w 2014 r., w otwartą wojnę, która obecnie zagraża wolności i dobrobytowi wszystkich Europejczyków. Dla milionów obywateli Ukrainy ta data to moment, w którym ich życie zostało wywrócone do góry nogami i pogrążyło się w koszmarze, który trwa do dziś, niekończącej się walce o przetrwanie ich i ich rodzin, o ich godność, o wszystko, co osiągnęli w życiu, o przyszłość ich dzieci.
Jest to również data, w której świat zachodni został poddany wielkiej próbie solidarności i człowieczeństwa, nagle stając przed wyborem pomocy Ukrainie lub pozostania biernym obserwatorem, wspierając w ten sposób rewanżystowskie plany Rosji Putina.
Tysiące ukraińskich rodzin, obawiając się o swoje życie, uciekło z kraju w wielkim exodusie, który rozpoczął się w ciągu kilku godzin od inwazji, szukając azylu i pomocy u swoich zachodnich sąsiadów.
Polska była jednym z pierwszych krajów, które otworzyły swoje granice dla Ukraińców i jest zdecydowanie krajem zachodnim, który przyjął najwięcej ukraińskich uchodźców.
Ta wystawa to fotograficzny esej o miejscach, w których ludzkie losy potoczyły się pośród tragedii, którym towarzyszą wszystkie emocje, jakie wywołuje wojna: strach, niepokój, zmęczenie, niepewność, głęboka trauma, a także wielkie współczucie, otwarte serca i pomocne dłonie. Jednym słowem: człowieczeństwo.
Wystawa dedykowana jest wszystkim, którzy bohatersko walczą o wolność Ukrainy i niosą pomoc ofiarom tego konfliktu, a także uchodźcom i wszystkim ludziom dobrej woli.
Sponsorem wystawy jest Polska Fundacja Narodowa. Fundacja bardzo aktywnie wspiera Ukrainę w obronie jej wolności, pomagając sfinansować zakup wojskowych środków ochrony osobistej dla Ukraińskich Wojsk Obrony Terytorialnej, organizując transporty darów dla ofiar wojny, udzielając pomocy chorym dzieciom na Ukrainie, w tym ewakuując dzieci chore na raka do Polski, oraz chroniąc zabytki przed niszczycielskimi skutkami wojny. Fundacja sfinansowała również naukę języka polskiego dla ukraińskich uchodźców, wsparła wydanie słownika ukraińsko-polskiego oraz ufundowała stypendia dla ukraińskiego personelu medycznego.
MACIEJ BIEDRZYCKI, autor zdjęć
(Warszawa, Polska, 1985)
Fotoreporter i fotograf dokumentalny. Od 2006 roku związany z takimi agencjami jak Forum, Eastnews, Fotonova i Gazeta Polska. Wcześniej był fotografem i fotoedytorem w Kancelarii Prezydenta RP oraz w Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Jego prace były publikowane w Polsce i na całym świecie. W 2015 roku dokumentował kryzys migracyjny w Europie. Otrzymał następujące nagrody: BZWBK Press Foto 2010 (2. miejsce w kategorii Wydarzenia), Grand Press Photo 2010 (finalista) i Brussels Street Photography Festival 2019 (finalista).
DR. MARCIN ZARZECKI, kurator wystawy
Profesor uniwersytecki i producent filmowy. Prezes Polskiej Fundacji Narodowej (PFN), organizacji pozarządowej realizującej międzynarodowe projekty związane z polską kulturą i dziedzictwem narodowym. Były dyrektor Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Członek Rady Doradczej Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie. Koproducent filmów: „Walka o głos” (dokument w reżyserii R. Pustaka, 2020), „Śmierć Zygielbojma” („film dokumentalny w reżyserii R. Brylskiego, 2021) oraz „Raport Pileckiego” („film fabularny w reżyserii K. Łukaszewicza, 2023). Kurator wystawy 24.02 (fotograf: Maciej Biedrzycki, Warszawa i Wilno). Członek jury Young Design Award Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie; promotor koncertów muzyki klasycznej Ignacego Paderewskiego i Krzysztofa Pendereckiego oraz autor artykułów z zakresu nauk społecznych, w tym socjologii sztuki i socjologii wizualnej.
MICHAŁ GÓRAS, kurator wystawy
Politolog, menedżer w obszarze kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Od lipca 2019 roku członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej (PFN), odpowiedzialny za realizację kilkudziesięciu projektów międzynarodowych. Uczestniczył m.in. w tworzeniu Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie oraz w tworzeniu Muzeum Chrztu Litwy i Polskiego Instytutu Dziedzictwa Narodowego w Wilnie.
Od 2021 r. jest członkiem Rady Doradczej Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie. Nadzorował produkcję filmu dokumentalnego „Walka o głos” (2020), filmu fabularnego „Śmierć Zygielbojma” (2021) oraz „Raportu Pileckiego” (2023). W latach 2016-2019 był związany z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pełniąc funkcję Szefa Gabinetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Był przewodniczącym Rady Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji zasłużonej w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Pasjonat malarstwa, kolekcjoner obrazów polskich artystów: Edwarda Dwurnika, Tomasza Sętowskiego i Krystyny Róż-Pasek. Kurator wystawy 24.02 (fotograf: Maciej Biedrzycki, Warszawa i Wilno).
POLSKA FUNDACJA NARODOWA (PFN)
Organizacja pozarządowa realizująca międzynarodowe projekty związane z polską kulturą i dziedzictwem narodowym, której misją jest promowanie sukcesów naukowych, bogactwa kulturowego, wspaniałej historii i unikalnej przyrody Polski.
WIĘCEJ INFORMACJI
GDZIE
Centrum Kultury Galileo
C/ Galileo 39, Madryt
KIEDY
Otwarcie: 2 czerwca 2023 r.
Otwarcie dla publiczności: 3 czerwca 2023 r.
Zamknięcie: 2 lipca 2023 r.
Od poniedziałku do niedzieli / 10h – 20h
Wstęp wolny
ORGANIZATORZY
Rada Miasta Madryt / www.madrid.es/portal/site/munimadrid
Centro Cultural Galileo / www.madrid.es/cgalileo
Polska Fundacja Narodowa / www.pfn.org.pl/
Narodowe Centrum Kultury Polska / www.nck.pl/en/
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hiszpanii / www.gov.pl/web/espana/embajada
Instytut Polski/ www.instytutpolski.pl/madrid/
PHOTOESPAÑA / www.phe.es/