3.06.2023 - 2.07.2023 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wernisaż wystawy „24.02”. Esej fotograficzny Macieja Biedrzyckiego na PHotoESPAÑA 2023

Wystawa 24.02, esej fotograficzny Macieja Biedrzyckiego, zostanie otwarta w piątek 2 czerwca o godzinie 19:00 w Centro Cultural Galileo w Madrycie. Wystawę można zwiedzać w sali wystawowej Centro Cultural Galileo od 3 czerwca do 2 lipca 2023 roku. Zapraszamy!

O WYSTAWIE
24 lutego 2022 r. przejdzie do historii nie tylko jako dzień, w którym Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, znacznie eskalując konflikt, który po raz pierwszy zaaranżowała w 2014 r., w otwartą wojnę, która obecnie zagraża wolności i dobrobytowi wszystkich Europejczyków. Dla milionów obywateli Ukrainy ta data to moment, w którym ich życie zostało wywrócone do góry nogami i pogrążyło się w koszmarze, który trwa do dziś, niekończącej się walce o przetrwanie ich i ich rodzin, o ich godność, o wszystko, co osiągnęli w życiu, o przyszłość ich dzieci.
Jest to również data, w której świat zachodni został poddany wielkiej próbie solidarności i człowieczeństwa, nagle stając przed wyborem pomocy Ukrainie lub pozostania biernym obserwatorem, wspierając w ten sposób rewanżystowskie plany Rosji Putina.
Tysiące ukraińskich rodzin, obawiając się o swoje życie, uciekło z kraju w wielkim exodusie, który rozpoczął się w ciągu kilku godzin od inwazji, szukając azylu i pomocy u swoich zachodnich sąsiadów.

Polska była jednym z pierwszych krajów, które otworzyły swoje granice dla Ukraińców i jest zdecydowanie krajem zachodnim, który przyjął najwięcej ukraińskich uchodźców.
Ta wystawa to fotograficzny esej o miejscach, w których ludzkie losy potoczyły się pośród tragedii, którym towarzyszą wszystkie emocje, jakie wywołuje wojna: strach, niepokój, zmęczenie, niepewność, głęboka trauma, a także wielkie współczucie, otwarte serca i pomocne dłonie. Jednym słowem: człowieczeństwo.
Wystawa dedykowana jest wszystkim, którzy bohatersko walczą o wolność Ukrainy i niosą pomoc ofiarom tego konfliktu, a także uchodźcom i wszystkim ludziom dobrej woli.

Sponsorem wystawy jest Polska Fundacja Narodowa. Fundacja bardzo aktywnie wspiera Ukrainę w obronie jej wolności, pomagając sfinansować zakup wojskowych środków ochrony osobistej dla Ukraińskich Wojsk Obrony Terytorialnej, organizując transporty darów dla ofiar wojny, udzielając pomocy chorym dzieciom na Ukrainie, w tym ewakuując dzieci chore na raka do Polski, oraz chroniąc zabytki przed niszczycielskimi skutkami wojny. Fundacja sfinansowała również naukę języka polskiego dla ukraińskich uchodźców, wsparła wydanie słownika ukraińsko-polskiego oraz ufundowała stypendia dla ukraińskiego personelu medycznego.

MACIEJ BIEDRZYCKI, autor zdjęć
(Warszawa, Polska, 1985)
Fotoreporter i fotograf dokumentalny. Od 2006 roku związany z takimi agencjami jak Forum, Eastnews, Fotonova i Gazeta Polska. Wcześniej był fotografem i fotoedytorem w Kancelarii Prezydenta RP oraz w Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Jego prace były publikowane w Polsce i na całym świecie. W 2015 roku dokumentował kryzys migracyjny w Europie. Otrzymał następujące nagrody: BZWBK Press Foto 2010 (2. miejsce w kategorii Wydarzenia), Grand Press Photo 2010 (finalista) i Brussels Street Photography Festival 2019 (finalista).

DR. MARCIN ZARZECKI, kurator wystawy
Profesor uniwersytecki i producent filmowy. Prezes Polskiej Fundacji Narodowej (PFN), organizacji pozarządowej realizującej międzynarodowe projekty związane z polską kulturą i dziedzictwem narodowym. Były dyrektor Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Członek Rady Doradczej Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie. Koproducent filmów: „Walka o głos” (dokument w reżyserii R. Pustaka, 2020), „Śmierć Zygielbojma” („film dokumentalny w reżyserii R. Brylskiego, 2021) oraz „Raport Pileckiego” („film fabularny w reżyserii K. Łukaszewicza, 2023). Kurator wystawy 24.02 (fotograf: Maciej Biedrzycki, Warszawa i Wilno). Członek jury Young Design Award Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie; promotor koncertów muzyki klasycznej Ignacego Paderewskiego i Krzysztofa Pendereckiego oraz autor artykułów z zakresu nauk społecznych, w tym socjologii sztuki i socjologii wizualnej.

MICHAŁ GÓRAS, kurator wystawy
Politolog, menedżer w obszarze kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Od lipca 2019 roku członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej (PFN), odpowiedzialny za realizację kilkudziesięciu projektów międzynarodowych. Uczestniczył m.in. w tworzeniu Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie oraz w tworzeniu Muzeum Chrztu Litwy i Polskiego Instytutu Dziedzictwa Narodowego w Wilnie.
Od 2021 r. jest członkiem Rady Doradczej Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie. Nadzorował produkcję filmu dokumentalnego „Walka o głos” (2020), filmu fabularnego „Śmierć Zygielbojma” (2021) oraz „Raportu Pileckiego” (2023). W latach 2016-2019 był związany z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pełniąc funkcję Szefa Gabinetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Był przewodniczącym Rady Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji zasłużonej w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Pasjonat malarstwa, kolekcjoner obrazów polskich artystów: Edwarda Dwurnika, Tomasza Sętowskiego i Krystyny Róż-Pasek. Kurator wystawy 24.02 (fotograf: Maciej Biedrzycki, Warszawa i Wilno).

POLSKA FUNDACJA NARODOWA (PFN)
Organizacja pozarządowa realizująca międzynarodowe projekty związane z polską kulturą i dziedzictwem narodowym, której misją jest promowanie sukcesów naukowych, bogactwa kulturowego, wspaniałej historii i unikalnej przyrody Polski.

WIĘCEJ INFORMACJI

GDZIE
Centrum Kultury Galileo
C/ Galileo 39, Madryt

KIEDY
Otwarcie: 2 czerwca 2023 r.
Otwarcie dla publiczności: 3 czerwca 2023 r.
Zamknięcie: 2 lipca 2023 r.
Od poniedziałku do niedzieli / 10h – 20h
Wstęp wolny

ORGANIZATORZY
Rada Miasta Madryt / www.madrid.es/portal/site/munimadrid
Centro Cultural Galileo / www.madrid.es/cgalileo
Polska Fundacja Narodowa / www.pfn.org.pl/
Narodowe Centrum Kultury Polska / www.nck.pl/en/
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hiszpanii / www.gov.pl/web/espana/embajada
Instytut Polski/ www.instytutpolski.pl/madrid/
PHOTOESPAÑA / www.phe.es/

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Teatro Real zaprasza na hiszpańską premierę opery

Od 1 do 24 marca Teatro Real oferuje osiem przedstawień "Pasażerki" Mieczysława Weinberga, w koprodukcji Teatro Real z Festiwalem w Bregencji, Teatrem Wielkim w Warszawie i English National Opera. Jedno z największych dzieł XX wieku zawita do Teatro Real, aby zaoferować nam nowe i rewolucyjne spojrzenie na nazizm.
01 03.2024 24 03.2024 Muzyka, Wydarzenia

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu w ELLAS

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu chce upamiętnić wyjątkową kobietę w 90. rocznicę jej śmierci. Polska uczona Maria Skłodowska-Curie była naturalizowaną obywatelką Francji, dlatego Instytut Polski postanowił przeprowadzić wspólną akcję z Institut français w Madrycie, aby przyczynić się do zasłużonego hołdu dla tej postaci w ramach marcowego programu ELLAS CREAN, który obejmuje wystawę, projekcję dwóch filmów, talk-colloquium i czytanie dramatyzowane.
21 02.2024 18 03.2024 Film, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2024 r.

9 stycznia rozpoczynamy nowy kwartał naszego kursu języka polskiego! Jeśli chcesz nauczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online przeznaczonych specjalnie dla osób mówiących po hiszpańsku.
09 01.2024 19 03.2024 Wydarzenia