439 głosami za, bez głosów przeciw i przy 2 wstrzymujących się, Sejm przyjął uchwałę oddającą hołd nieocenionemu wkładowi Aleksandra Fredry w polską kulturę. Jego spuścizna rozciąga się na kartach jego sztuk, które uważane są za podstawę oryginalnej polskiej komedii.
Pochodzący ze starego szlacheckiego rodu Fredro urodził się 20 czerwca 1793 r. w rodzinnym majątku w Surochowie koło Jarosławia. Od najmłodszych lat przejawiał zamiłowanie do literatury i sztuki scenicznej, urzekając publiczność dowcipem i przenikliwym humorem.
Jako żołnierz armii Księstwa Warszawskiego, Fredro wziął udział w historycznej wyprawie na Moskwę w 1812 roku i został kapitanem, odznaczonym za waleczność Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari oraz Orderem Legii Honorowej cesarza Napoleona Bonaparte.
W trakcie swojej kariery literackiej Aleksander Fredro napisał wiele sztuk, od jednoaktowych komedii po farsy, groteski i wodewile. Jego dzieła szybko podbiły sceny teatrów we Lwowie, Warszawie i Krakowie, odciskając niezatarte piętno na polskim teatrze.
Do jego najwybitniejszych dzieł należą „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca”, „Zemsta”, „Damy i huzary”, „Pan Jowialski” i „Dożywocie”. Fredro wykazał się również wszechstronnością jako twórca bajek, dając nam takie perełki jak „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” czy „Osiołkowi w żłoby dano”. Ponadto jego wspomnienia z epoki napoleońskiej „Trzy po trzy” zaliczane są do klasyki literatury reportażowej.
Wyjątkowy talent i wpływowa postać w historii Polski, Aleksander Fredro pozostawił po sobie dziedzictwo, które nadal inspiruje kolejne pokolenia artystów i miłośników literatury.
Dołącz do nas w obchodach Roku Aleksandra Fredry i odkryj bogactwo jego twórczości poprzez wystawy, spektakle teatralne, odczyty i wydarzenia kulturalne w Polsce. Uczcijmy razem tego giganta polskiej komedii i świętujmy jego spuściznę w 230. rocznicę jego urodzin.
Zdjęcie: Aleksander Fredro (domena publiczna)
WIĘCEJ INFORMACJI (po angielsku)
www.culture.pl/en/artist/aleksander-fredro