1.06.2023 Aktualności

Obchody Roku Aleksandra Fredry: 230 lat polskiego geniusza komedii

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Aleksandra Fredry, na cześć wybitnego polskiego komediopisarza, poety, pamiętnikarza i dzielnego żołnierza kampanii napoleońskich. W tym roku przypada 230. rocznica urodzin prawdziwej ikony literatury i teatru w Polsce.

439 głosami za, bez głosów przeciw i przy 2 wstrzymujących się, Sejm przyjął uchwałę oddającą hołd nieocenionemu wkładowi Aleksandra Fredry w polską kulturę. Jego spuścizna rozciąga się na kartach jego sztuk, które uważane są za podstawę oryginalnej polskiej komedii.

Pochodzący ze starego szlacheckiego rodu Fredro urodził się 20 czerwca 1793 r. w rodzinnym majątku w Surochowie koło Jarosławia. Od najmłodszych lat przejawiał zamiłowanie do literatury i sztuki scenicznej, urzekając publiczność dowcipem i przenikliwym humorem.

Jako żołnierz armii Księstwa Warszawskiego, Fredro wziął udział w historycznej wyprawie na Moskwę w 1812 roku i został kapitanem, odznaczonym za waleczność Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari oraz Orderem Legii Honorowej cesarza Napoleona Bonaparte.

W trakcie swojej kariery literackiej Aleksander Fredro napisał wiele sztuk, od jednoaktowych komedii po farsy, groteski i wodewile. Jego dzieła szybko podbiły sceny teatrów we Lwowie, Warszawie i Krakowie, odciskając niezatarte piętno na polskim teatrze.

Do jego najwybitniejszych dzieł należą „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca”, „Zemsta”, „Damy i huzary”, „Pan Jowialski” i „Dożywocie”. Fredro wykazał się również wszechstronnością jako twórca bajek, dając nam takie perełki jak „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” czy „Osiołkowi w żłoby dano”. Ponadto jego wspomnienia z epoki napoleońskiej „Trzy po trzy” zaliczane są do klasyki literatury reportażowej.

Wyjątkowy talent i wpływowa postać w historii Polski, Aleksander Fredro pozostawił po sobie dziedzictwo, które nadal inspiruje kolejne pokolenia artystów i miłośników literatury.

Dołącz do nas w obchodach Roku Aleksandra Fredry i odkryj bogactwo jego twórczości poprzez wystawy, spektakle teatralne, odczyty i wydarzenia kulturalne w Polsce. Uczcijmy razem tego giganta polskiej komedii i świętujmy jego spuściznę w 230. rocznicę jego urodzin.

Zdjęcie: Aleksander Fredro (domena publiczna)

WIĘCEJ INFORMACJI (po angielsku)

www.culture.pl/en/artist/aleksander-fredro

Scheduled Aktualności

Nagrody i Laureaci II edycji Konkursu Paderewskiego

W sobotę 18 listopada odbyła się ceremonia wręczenia nagród i koncert laureatów drugiej edycji Konkursu Paderewskiego organizowanego przez Global IberArtis i sponsorowanego przez Instytut Polski. W wydarzeniu wzięła udział Ambasador RP Anna Sroka oraz p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Magdalena Majda.
18 11.2023 Aktualności

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2023-2024 🗓

Rozpocznij nowy rok akademicki z językiem polskim! Jeśli chcesz uczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online zaprojektowanych specjalnie dla osób hiszpańskojęzycznych! Zapisy rozpoczynają się w poniedziałek 18 września - zarejestruj się już teraz!
03 10.2023 14 12.2023 Aktualności