21.02.2024 - 18.03.2024 Film, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu w ELLAS CREAN

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu chce upamiętnić wyjątkową kobietę w 90. rocznicę jej śmierci. Polska uczona Maria Skłodowska-Curie była naturalizowaną obywatelką Francji, dlatego Instytut Polski postanowił przeprowadzić wspólną akcję z Institut français w Madrycie, aby przyczynić się do zasłużonego hołdu dla tej postaci w ramach marcowego programu ELLAS CREAN, który obejmuje wystawę, projekcję dwóch filmów, talk-colloquium i czytanie dramatyzowane.

„Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu” ma na celu upamiętnienie wyjątkowej kobiety w 90. rocznicę jej śmierci. Polska uczona Maria Skłodowska-Curie była naturalizowaną obywatelką Francji, dlatego w Instytucie Kultury Polskiej postanowiliśmy przeprowadzić wspólną akcję z Institut français de Madrid, aby przyczynić się do oddania zasłużonego hołdu tej postaci w ramach marcowego programu ELLAS CREAN, który obejmuje następujące wydarzenia:

  • wystawa
  • pokaz dwóch filmów
  • talk-colloquium
  • dramatyzowane czytanie

Chcemy przybliżyć fakty i zagadnienia, które wciąż są nieznane hiszpańskiej opinii publicznej, która z założenia interesuje się tą wielką postacią w dziedzinie nauki. W rzeczywistości Maria Skłodowska-Curie odwiedziła Hiszpanię trzykrotnie: w 1919 r. uczestniczyła w Pierwszym Narodowym Kongresie Medycyny, który odbył się w Madrycie; w 1931 r. wygłosiła wykład na temat radioaktywności w Residencia de Estudiantes w Madrycie na zaproszenie Sociedad de Cursos y Conferencias, a w 1933 r. przewodniczyła, również w Madrycie, międzynarodowej debacie na temat przyszłości kultury jako wiceprzewodnicząca Międzynarodowego Komitetu Współpracy Intelektualnej Ligi Narodów.

Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą, która osiągnęła wiele celów: stopień naukowy i doktorat z fizyki na Sorbonie, katedrę uniwersytecką, doktorat honoris causa wielu uniwersytetów i długą listę osiągnięć, których kulminacja nastąpiła 20 kwietnia 1995 r., kiedy została uroczyście pochowana w Panteonie Zasłużonych we Francji, stając się pierwszą kobietą i pierwszą osobą z zagranicy, która została pochowana w takim miejscu historycznym. Była także pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla (w dziedzinie fizyki, 1903) i pierwszą osobą, która zdobyła ją dwukrotnie, gdy otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1911 roku.

PROGRAM

Od 21 lutego do 21 marca

Institut français de Madrid / Calle Marqués de la Ensenada, 10. 28004 Madrid

WYSTAWA – Otwarcie

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu

Kuratorki: Belén Yuste i Sonnia L. Rivas-Caballero
Z okazji 90. rocznicy śmierci Marii Skłodowskiej-Curie, Institut français de Madrid łączy siły z Instytutem Polskim i Rocaviva Eventos, aby zaprezentować wyjątkową wystawę na cześć słynnej badaczki. W pięciu odsłonach: Polska, Paryż, Obywatelka Świata, Podróże po Hiszpanii, Saga Curie; wystawa ta pozwala spojrzeć, z bardzo różnych punktów widzenia i dla bardzo różnych odbiorców, na życie tej, która była pierwszą kobietą, która osiągnęła wiele celów i wysokich zaszczytów w świecie naukowym, ale także poznać idealistyczną, wspierającą i zaangażowaną kobietę, jaką była Maria Skłodowska-Curie. Wystawa zostanie otwarta w środę 21 lutego (wstęp wolny z wcześniejszą rezerwacją).

Wystawa będzie prezentowana w holu teatru w Institut français de Madrid (Calle Marqués de la Ensenada, 10 – 28004 Madrid) od 22 lutego do 21 marca. Godziny otwarcia: od pn do pt, od 12:00 do 19:30. Wstęp wolny
Otwarcie: 21 lutego
Zamknięcie: czwartek 21 marca

www.institutfrancais.es/madrid/eventos

4 marca, 7 p.m.
Residencia de Estudiantes / Calle Pinar, 23. 28006 Madryt
TALK-COLLOQUIUM

Maria Skłodowska-Curie, zaangażowany naukowiec

Wstęp wolny do wyczerpania miejsc
Młoda Polka, która wyjechała do Paryża, aby spełnić swoje marzenie o ukończeniu studiów z fizyki, jest dziś nadal w dużej mierze nieznana, pomimo swojej popularności; jej wytrwałość, solidarność i pasja były częścią jej całego życia.

W tym talk-colloquium wezmą udział Belén Yuste (Maria Skłodowska-Curie jako osoba), Espido Freire (Maria Skłodowska-Curie jako pisarka) i María Vallet-Regí (Maria Skłodowska-Curie jako naukowiec), aby spróbować przedstawić jak najpełniejszy profil tej wielkiej postaci w dziedzinie nauki. Moderator: Lourdes Lucía

http://www.residencia.csic.es

11 i 15 marca, 8 p.m.

Institut français de Madrid / Calle Marqués de la Ensenada, 10. 28004 Madrid

PROJEKCJE FILMOWE

www.institutfrancais.es/madrid/eventos

  • 11 marca

Madame Curie / reż. Marjane SatrapiBiopic, 109 min, 2019, Wielka Brytania, z Rosamund Pike, VOSE

„Gdy odkrywa nieznane wcześniej pierwiastki promieniotwórcze, wkrótce staje się przerażająco jasne, że jego badania mogą prowadzić do zastosowań w medycynie, które mogą uratować tysiące istnień ludzkich, ale także do zastosowań wojennych, które mogą zniszczyć miliony z nich”.
Projekcja w teatrze Institut français de Madrid (Calle Marqués de la Ensenada, 10 – 28004 Madrid), w poniedziałek 11 marca o godz. 20:00 .
Cena: wstęp ogólny – 5 € / IF Pass – 4 €.

  • 15 marca

Marie Curie (2016) / reż. Marie Noëlle

Biograficzny, 95 min, 2016, Niemcy-Polska-Francja, z Karoliną Gruszką, VOSE
„Krótko po tym, jak małżeństwo Marie Curie i Pierre Curie zdobywa Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, Pierre ginie w tragicznym wypadku. Samotna z dwójką dzieci, trzydziestoletnia Marie trzyma się swoich studiów naukowych w świecie zdominowanym przez mężczyzn, stając się pierwszą kobietą, która otrzymała profesurę na Uniwersytecie Sorbona w Paryżu. Kiedy zakochuje się w Paulu, żonatym naukowcu, i rozpoczyna z nim romans, jego zazdrosna żona upublicznia ich związek, w tym samym czasie, gdy zostaje ogłoszona jej Nagroda Nobla w dziedzinie chemii. Zamiast cieszyć się sławą, którą zdobyła dzięki swojej wybitnej pracy badawczej, Marie zostaje zniesławiona za popełnienie cudzołóstwa”.
Projekcja w teatrze Institut français de Madrid (Calle Marqués de la Ensenada, 10 – 28004 Madrid), w piątek 15 marca o godz. 20:00 .
Cena: wstęp ogólny – 5 € / IF Pass – 4 €.

Poniedziałek, 18 marca, godz. 19:00

Teatro Muñoz Seca / Pl. del Carmen, 1, Centro. 28013 Madrid

CZYTANIE DRAMATYZOWANE

Pierre i Marie Curie, oni sami
Bilety 15€.

Opis spektaklu: Udramatyzowane czytanie Pierre i Marie Curie oni sami, powstało jako teatralny hołd dla wybitnej polsko-francuskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie – dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla i ikony uniwersalnej nauki – w ramach globalnego hołdu dla jej postaci, który Rocaviva Eventos realizuje od 2011 roku.
W 1895 roku młoda Polka Maria Skłodowska poślubiła wybitnego francuskiego naukowca Pierre’a Curie, zmieniając swoje nazwisko i bieg życia. Razem osiągnęli szczyt nauki, otrzymując Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1903 roku.

Ta historia jest chronologicznym opisem ich życia, opowiedzianym przez nich samych, poprzez udramatyzowaną lekturę fragmentów ich własnych pism (notatek autobiograficznych, listów, zeznań…) oraz dokumentów udostępnionych nam przez rodzinę Joliot-Curie i Muzeum Curie w Paryżu.
Jest to intymna praca, która oświetla emocje, wyjątkową wrażliwość, trudności, wielkie poczucie zaangażowania i walkę o ideał, który leży u podstaw wierzchołka góry lodowej naukowej sławy Pierre’a i Marie Curie.,

Obsada

Maria Skłodowska-Curie: Sonnia L. Rivas-Caballero
Pierre Curie, Albert Einstein, Svante Arrhenius, Paul Langevin: Manuel Galiana
Wprowadzenie historyczne: Belén Yuste
Reżyser i autor adaptacji: Belén Yuste

www.teatromunozseca.madrid

WIĘCEJ INFORMACJI

www.ellascrean.com

from to
Scheduled Film Literatura Sztuki wizualne Wydarzenia

Teatro Real zaprasza na hiszpańską premierę opery

Od 1 do 24 marca Teatro Real oferuje osiem przedstawień "Pasażerki" Mieczysława Weinberga, w koprodukcji Teatro Real z Festiwalem w Bregencji, Teatrem Wielkim w Warszawie i English National Opera. Jedno z największych dzieł XX wieku zawita do Teatro Real, aby zaoferować nam nowe i rewolucyjne spojrzenie na nazizm.
01 03.2024 24 03.2024 Muzyka, Wydarzenia

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2024 r.

9 stycznia rozpoczynamy nowy kwartał naszego kursu języka polskiego! Jeśli chcesz nauczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online przeznaczonych specjalnie dla osób mówiących po hiszpańsku.
09 01.2024 19 03.2024 Wydarzenia

Nowosielski. Między tradycją a nowoczesnością. Wystawa i

W czwartek 23 listopada na Wydziale Sztuk Pięknych w Barcelonie odbędzie się otwarcie wystawy i konferencja naukowa związana ze stuleciem urodzin Jerzego Nowosielskiego (1923-2011), najbardziej znanego na świecie polskiego artysty swojego pokolenia.
23 11.2023 23 12.2023 Sztuki wizualne, Wydarzenia