13.03.2026 - 14.03.2026 Muzyka

Raphael Rogiński na festiwalu gitary współczesnej w Tarragonie Guitarraco

Gitarzysta i etnomuzykolog Raphael Rogiński zaprezentuje w Tarragonie swój nowy projekt „Qirim” – hołd dla muzycznych tradycji Tatarów krymskich. 13 marca poprowadzi warsztaty połączone z występem „Archeologia gitary i muzyki współczesnej”, natomiast 14 marca w Teatre Magatzem odbędzie się koncert poświęcony muzyce tatarskiej z Krymu.

„Qirim” to medytacyjna podróż do dźwiękowego i duchowego świata Tatarów krymskich. Opierając się na wieloletnich badaniach i osobistych podróżach na Ukrainę, Rogiński przekształca historyczne pieśni i materiały archiwalne w żywy, współczesny pejzaż dźwiękowy.

Dla Rogińskiego muzyka nie jest rekonstrukcją folkloru, lecz żywym organizmem, który oddycha i ulega przemianie. W „Qirim” mistycyzm, sufizm, pieśni żałobne i bezkres stepu przeplatają się z improwizowanymi strukturami, tworząc przestrzeń słuchową, w której spotykają się pamięć i wyobraźnia. Projekt opowiada o stracie, odporności i nadziei, otwierając drzwi do mało znanej kultury Tatarów krymskich.

MASTECLASS

13 marca, godz. 19:00

Masterclass – występ „Archeologia gitary i muzyka współczesna” Studio 23, Carrer del Vidre 8, Tarragona

Twórczość Raphaela Rogińskiego skupia się na poszukiwaniu najstarszych elementów kultur muzycznych i ich wpływie na teraźniejszość. Artysta rozwija często radykalnie niekonwencjonalne techniki gry na gitarze. Podczas tego wykładu połączonego z koncertem zaprezentuje te techniki oraz archiwalne nagrania z różnych kultur. Podzieli się również swoim doświadczeniem w tworzeniu osobistego stylu muzycznego i podzieli się refleksjami na temat bycia artystą we współczesnym świecie

KONCERT

14 marca, godz. 19:00

Koncert w Teatre Magatzem – prezentacja nowego projektu poświęconego muzyce Tatarów krymskich. Teatre Magatzem, Carrer de Reding, 14, Tarragona

Bilety: Guitarraco. 3a Mostra de Guitarra Contemporània | Selección de localidad | Ajuntament de Tarragona

Oba wydarzenia organizowane są we współpracy z Instytutem Polskim oraz Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Barcelonie.

from to
Scheduled Muzyka

Wiolonczelistka Zuzanna Sosnowska w Fundacji Juan March

Polska wiolonczelistka Zuzanna Sosnowska wystąpi z dwoma koncertami w Fundacji Juana Marcha, wraz z pianistami Diego Hervalejo i Magí Garcías oraz wokalistką jazzową Albą Caretą w ramach cyklu „Formato Jóvenes Intérpretes”. Koncerty odbędą się w niedzielę 17 i poniedziałek 18 maja, oba o godz. 12:00. W programie znajdą się utwory Claude'a Debussy'ego, Federico Mompou i Diego Hervalejo.
17 05.2026 18 05.2026 Muzyka

Koncerty Włodka Pawlika w Pampelunie 🗓

Włodek Pawlik i jego kwartet oferują wyjątkowe doznania muzyczne, w których europejska tradycja połączy się z swobodą współczesnego jazzu.
21 05.2026 22 05.2026 Muzyka, Wydarzenia

Koncert organisty Marka Kudlickiego w Madrycie 🗓

Znany polski organista Marek Kudlicki wystąpi w sobotę, 9 maja, o godz. 20:00 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego w madryckim kościele San Antonio de los Alemanes (ul. Puebla 22).
09 05.2026 Muzyka, Wydarzenia