18.11.2020 Aktualności, Events, Literatura

[Wirtualny] Festiwal Języka Polskiego w Gruzji

Zapraszamy na [Wirtualny] Festiwal Języka Polskiego w Gruzji. Wykłady prowadzone będą w formie prezentacji video na kanale YouTube oraz spotkania online na platformie Zoom.

W ramach Festiwalu zaprezentujemy:

1.   24.11.2020, godzina 11.00

 Wykład Różne twarze nadziei…”– prowadzony w formie nagrania wideo przez dr Marię Kuc

Mam nadzieję – te słowa wyrażają nasz optymizm w czasie trudnych doświadczeń. Czym jest nadzieja? Jak ją określić? Jakimi wyrazić słowami? Jedni ludzie mówią, że „umiera ostatnia” i dlatego w każdej sytuacji pozwala wierzyć, że nastąpi zmiana na lepsze. Inni nazywają ją „matką głupich”. Nadzieję można budzić i żywić jak osobę, ale można ją też stracić – jak cenny przedmiot. Na podstawie analizy wyrażeń ze słowem nadzieja spróbujemy odtworzyć polski sposób rozumienia tego przejawu myśli i emocji.

Dr Maria Kuc – lingwistka, wieloletnia lektorka języka polskiego jako obcego, starszy asystent w Centrum „Polonicum” UW.  Interesuje się gramatyką funkcjonalną i semantyką językoznawczą, a prywatnie psychologią.

2.  25.11.2020, godzina 11.00

 Wykład  „Co z tym sercem…?”  prowadzony w formie nagrania wideo przez Katarzynę Kołak-Danyi

Czy dzisiaj, kiedy większość ludzi ciągle się spieszy, a świat to często wirtualne znajomości, wyścig za pieniędzmi, lajkami, sukcesami i powiększający się album kolejnych selfie w modnym stylu, ktoś jeszcze zastanawia się, co na to serce? Czy serce przypadkiem nie znalazło się na dalekich miejscach w rankingu non stop powtarzanych haseł, jak rozsądek, intelekt, fakt, dystans, logika? Jak dobre czy bolące serce radzi sobie w zimnej, cynicznej rzeczywistości? 

Razem zastanowimy się nad tym i poszukamy takich miejsc, w których serce wciąż ma się dobrze. 

Katarzyna Kołak-Danyi – glottodydaktyczka, asystent w Centrum „Polonicum” UW. Interesuje się kulturą i dramą w nauczaniu języków obcych, literaturą sylwiczną, autobiografizmem oraz historią teatru XIX i XX wieku. 

3.  26.11.2020, godzina 11.00

 Wykład  „Długo nie mogłem się ogarnąć…”  – prowadzony w formie nagrania wideo przez Tomasza Wegnera

„Cały świat dziś usiłuje wyhamować, żeby się nie rozpaść, dlatego to słowo powinno stać się naszym towarem eksportowym” (G. Plebanek). Słowa nowe, słowa modne, słowa na jeden sezon i słowa na zawsze. Podczas prezentacji zastanowimy się, jak język reaguje na zmieniającą się rzeczywistość. Jak pomaga walczyć z negatywnymi emocjami i stawiać czoła problemom. Pomyślimy też nad tym, czy słowa mają moc, żeby pomagać nam w trudnych sytuacjach. Naszym punktem odniesienia będzie czas izolacji i dystansu społecznego, ale porozmawiamy też o słowach, które „zamieszkały” w języku polskim przy innych okazjach.

Tomasz Wegner – asystent w Centrum „Polonicum” UW. Uczy języka polskiego i prowadzi zajęcia dotyczące polskiego kina. Naukowo i prywatnie zajmuje się muzyką i kulturą popularną.

4.  27.11.2020, godzina 11.00

 „»Niech beznadzieja nie gasi nadziei«”, czyli perypetie Leopolda Tyrmanda” Tyrmanda – spotkanie online na żywo z Pauliną Potasińską

Pisarz, publicysta, znawca jazzu, poliglota, skandalista, emigrant – to tylko kilka z licznych określeń przypisywanych Leopoldowi Tyrmandowi, twórcy, który nie tracił nadziei mimo przeciwności losu. Podczas spotkania online na żywo prowadząca zaprezentuje życie i twórczość autora kultowego kryminału zatytułowanego Zły. Następnie uczestnicy rozwiną swoje kompetencje językowe: przeczytają artykuł o Tyrmandzie, omówią go z prowadzącą i wykonają zadania do tekstu.

Paulina Potasińska – literaturoznawczyni; asystent w Centrum „Polonicum” UW, doktorantka w Zakładzie Literatury XX i XXI wieku Wydziału Polonistyki UW. Zainteresowania naukowe: polska literatura i kultura XX i XXI wieku, topika Warszawy, kulturoznawstwo glottodydaktyczne, nauczanie języka polskiego jako obcego / drugiego / odziedziczonego, kultura języka polskiego.

Linki do filmów na kanale YouTube udostępnimy w późniejszym terminie.

Scheduled Aktualności Events Literatura