Dzisiaj obchodzimy 110. rocznicę urodzin Władysława Szpilmana, polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia, pianisty, kameralisty i aranżera.
Szpilman urodził się 5 grudnia w Sosnowcu. Kształcił się w Wyższej Szkole Muzycznej im Fryderyka Chopina, następnie na Akademie der Künste w Berlinie.
Swoją działalność estradową Szpilman rozpoczął w 1932 roku, tworząc wraz ze Skrzypkiem Bronisławem Glimplem cieszący się wielkim powodzeniem duet, w 1935 roku rozpoczął komponowanie muzyki rozrywkowej. Aż do wybuchu wojny, współpracował z Polskim Radiem.
W 1940 roku trafił do Warszawskiego Getta. W 1942 stracił całą rodzinę, sam zaś dzięki pomocy żydowskiego policjanta, cudem uniknął deportacji do obozu zagłady w Treblince. W 1943 roku udało mu się zbiec. Po ucieczce z getta, ukrywał się w mieszkaniach polskich przyjaciół aż do końca lipca 1944 r.
Po upadku Powstania, odcięty od świata, znalazł w schronienie w w ruinach wypalonego domu przy ulicy Niepodległości. Żyjący w nieustającym lęku, kompletnie osamotniony, był na granicy śmierci z powodu głodu i wyczerpania, kiedy natrafił na niego kapitan Wehrmachtu Wilm Hosenfeld. Ku jego zaskoczeniu, nie tylko nie wydał Szpilmana, ale podarował mu płaszcz i dostarczał żywność.
Szpilman przetrwał wojnę.
Jego okupacyjne losy pokazał Roman Polański w filmie „Pianista”, nakręconym na podstawie wspomnień Szpilmana „Śmierć miasta 1939-45”.
Po wojnie Szpilman wznowił działalność koncertową, ponownie związał się z Polskim Radiem. W 1962 założył Warszawski Kwintet Fortepianowy, który dał ponad 2000 koncertów na całym świecie. Sławę przyniosły Władysławowi Szpilmanowi piosenki estradowe, których skomponował ponad 500.
Zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie.
Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Więcej na temat życia i twórczości Szpilmana znajdziesz na portalu Culture.pl:
Władysław Szpilman – Biography | Artist | Culture.pl
zdjęcie: commons.wikimedia.org