5.12.2021 Aktualności, Historia, Muzyka

110. rocznica urodzin Władysława Szpilmana

Dzisiaj obchodzimy 110. rocznicę urodzin Władysława Szpilmana, polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia, pianisty, kameralisty i aranżera.

Szpilman urodził się 5 grudnia w Sosnowcu. Kształcił się w Wyższej Szkole Muzycznej im Fryderyka Chopina, następnie na Akademie der Künste w Berlinie.

Swoją działalność estradową Szpilman rozpoczął w 1932 roku, tworząc wraz ze Skrzypkiem Bronisławem Glimplem cieszący się wielkim powodzeniem duet, w 1935 roku rozpoczął komponowanie muzyki rozrywkowej. Aż do wybuchu wojny, współpracował z Polskim Radiem.

W 1940 roku trafił do Warszawskiego Getta. W 1942 stracił całą rodzinę, sam zaś dzięki pomocy żydowskiego policjanta, cudem uniknął deportacji do obozu zagłady w Treblince. W 1943 roku udało mu się zbiec. Po ucieczce z getta, ukrywał się w mieszkaniach polskich przyjaciół aż do końca lipca 1944 r.

Po upadku Powstania, odcięty od świata, znalazł w schronienie w w ruinach wypalonego domu przy ulicy Niepodległości. Żyjący w nieustającym lęku, kompletnie osamotniony, był na granicy śmierci z powodu głodu i wyczerpania, kiedy natrafił na niego kapitan Wehrmachtu Wilm Hosenfeld. Ku jego zaskoczeniu, nie tylko nie wydał Szpilmana, ale podarował mu płaszcz i dostarczał żywność.

Szpilman przetrwał wojnę.

Jego okupacyjne losy pokazał Roman Polański w filmie „Pianista”, nakręconym na podstawie wspomnień Szpilmana „Śmierć miasta 1939-45”.

Po wojnie Szpilman wznowił działalność koncertową, ponownie związał się z Polskim Radiem. W 1962 założył Warszawski Kwintet Fortepianowy, który dał ponad 2000 koncertów na całym świecie. Sławę przyniosły Władysławowi Szpilmanowi piosenki estradowe, których skomponował ponad 500.

Zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie.

Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej na temat życia i twórczości Szpilmana znajdziesz na portalu Culture.pl: 

Władysław Szpilman – Biography | Artist | Culture.pl

zdjęcie: commons.wikimedia.org

Scheduled Aktualności >Historia >Muzyka

Polska gościem honorowym na Międzynarodowych Targach Książki

Dziewięć wydawnictw, instytucji kultury i ośrodków naukowych zaprezentuje się na polskim stoisku narodowym podczas 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Książki w Tbilisi, który odbędzie się w dniach 25-28 maja. W publicznych spotkaniach i prelekcjach weźmie udział ponad 20 pisarzy, badaczy, tłumaczy i menedżerów kultury, przybliżając aktualną mapę kulturalną Europy Środkowo-Wschodniej i wywołując dyskusję na temat znaczenia kultury w czasach wojny.
22 05.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Polscy i izraelscy dyplomaci wspólnie upamiętniają 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim
19 04.2023 Aktualności, Brak kategorii, Historia, Wydarzenia