1.08.2022 Aktualności, Historia

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Dzisiaj obchodzimy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie jednocześnie jedno z najtragiczniejszych wydarzeń nie tylko w czasie II Wojny Światowej, ale w całej polskiej historii.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni i pochłonęło dziesiątki tysięcy ofiar, z czego większość stanowiły ofiary cywilne. Żadne wydarzenie w 700-letnich dziejach miasta nie wywarło takiego wpływu na jego mieszkańców, krajobraz, a nawet układ ulic, jak właśnie Powstanie Warszawskie.

Po jego upadku pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta, a samo miasto Niemcy zaczęli systematycznie doszczętnie burzyć i obracać w ruinę.

Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń o godzinie o 17.00, czyli o godzinie „W” w całej stolicy, ale także w innych polskich miastach zawyją syreny, a mieszkańcy upamiętnią Powstańców minutą ciszy.

Tych którzy będą mieli okazję przyjechać do Warszawy zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego.

Multimedialna ekspozycja oddaje atmosferę powstańczej Warszawy, pokazując 63 dni nierównej walki. W ramach wystawy szczególną uwagę warto zwrócić na film pt. „Miasto Ruin”, który uświadamia skalę zniszczenia miasta po upadku powstania.

Link do muzeum:

Muzeum Powstania Warszawskiego – Muzeum Powstania Warszawskiego (1944.pl)

foto: Mariusz Cieszewski/Flickr.com

Scheduled Aktualności >Historia