1.09.2022 Aktualności, Historia

83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

83 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II Wojny Światowej.

Była to największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

„Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. (…) Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni” – słowa te wypowiedział Adolf Hitler na naradzie dowódców w przededniu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Zgodnie z tym porozumieniem 17. września oddziały Armii Czerwonej zaatakowały Polskę od wschodu. Ich zadaniem było zajęcie wschodnich ziem Polski aż do Wisły.

Scheduled Aktualności >Historia

Polska gościem honorowym na Międzynarodowych Targach Książki

Dziewięć wydawnictw, instytucji kultury i ośrodków naukowych zaprezentuje się na polskim stoisku narodowym podczas 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Książki w Tbilisi, który odbędzie się w dniach 25-28 maja. W publicznych spotkaniach i prelekcjach weźmie udział ponad 20 pisarzy, badaczy, tłumaczy i menedżerów kultury, przybliżając aktualną mapę kulturalną Europy Środkowo-Wschodniej i wywołując dyskusję na temat znaczenia kultury w czasach wojny.
22 05.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Polscy i izraelscy dyplomaci wspólnie upamiętniają 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim
19 04.2023 Aktualności, Brak kategorii, Historia, Wydarzenia