31.01.2024 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Polsko-Gruzińska Ekspedycja Archeologiczna

Dzięki staraniom m.in. Instytutu Polskiego od 2018 r. funkcjonuje Interdyscyplinarne Centrum Badawcze im. Prof. Stefana Krukowskiego w Kutaisi. Głównym jego przedsięwzięciem jest Polsko-Gruzińska Ekspedycja Archeologiczna w Kutaisi, która prowadzi badania w ramach autorskiego multidyscplinarnego projektu KALP (Kutaisi Archaeological Landscape Project)

Centrum kieruje dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski, kanclerzem Centrum i sekretarzem Stacji Naukowej jest dr Jacek Hamburg.

Celem Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego jest koordynacja wszystkich polsko-gruzińskich prac archeologicznych w Gruzji. Wspólne prace wykopaliskowe są obecnie realizowane przez samo Centrum Krukowskiego we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Narodową Agencją Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Gruzji oraz Agencją Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Adżarii

Polsko-Gruzińskie Centrum jest pierwszą i jak dotąd jedyną zagraniczną stacją archeologiczną na Kaukazie i prowadzi badania w Kutaisi oraz Gonio (rzymski fort Apsaros). Wsparcie polsko-gruzińskich badań archeologicznych prowadzonych Centrum Krukowskiego jest zadaniem stałym Instytutu.

Polsko-Gruzińskiemu Interdyscyplinarnemu Centrum Badawczemu im. prof. Stefana Krukowskiego zawdzięczamy odkrycia, między innymi, starożytnej osady na terenie Kutaisi z XIII-XII wieku p.n.e.

W 2023 r. podczas prac wykopaliskowych ekspedycja natrafiła na jeszcze starsze artefakty datowane na okres 1700 – 1400 r. p.n.e. Są to najstarsze odnalezione w Kutaisi obiekty osadnicze świadczące o obecności starszej niż Kolchidzka kultury Proto-Kolchidzkiej.

Ponadto Centrum prowadzi warsztaty archeologiczne i wykłady dot. wspólnych najnowszych odkryć i wspólnych polsko-gruzińskich badań archeologicznych.

Z kolei polsko-gruzińska ekspedycja prowadząca badania w rzymskim forcie Apsaros może się poszczycić licznymi sukcesami w ramach prac wykopaliskowych na terenie zespołu architektonicznego twierdzy Gonio.

Jednym z ostatnich jest ustalenie przez polskich badaczy, że rzymscy legioniści z legionu X Fretensis, znani z krwawego stłumienia powstań żydowskich, stacjonowali w początku II w. n.e. również w forcie Apsaros (dzisiejsze Gonio). Udało się to ustalić dzięki analizie setek monet z brązu, znajdowanych w czasie wykopalisk. Na części z nich archeolog i numizmatyk dr Piotr Jaworski z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego dostrzegł dodatkowe stempelki, określane przez fachowców jako kontramarki. Dzięki temu dowiedziono obecności tego legionu właśnie w Apsaros w Kolchidzie. Do tej pory naukowcy nie znali śladów ich przebywania w tak odległym rejonie.

HOMEPAGE (uw.edu.pl)

zdjęcie: Interdyscyplinarne Centrum Badawcze im. Prof. Stefana Krukowskiego w Kutaisi

Scheduled Aktualności Historia Wydarzenia